A kínai gyógyászatban a testben szétáradó életerő, a chi nagy jelentőséggel bír, nem véletlen, hogy ez a népszerű kínai sport nevében utal erre, hiszen a tai chi gyakorlatsorok végzésével éppen a chi mozgását hozhatjuk harmóniába. Az életenergia körforgásának segítése mellett a gyakorlatozó életerejét is növeli a tai chi, erősíti a nyugodt elmét, meditatív elemeivel segít a stressz leküzdésében, a pihenésben.
A szerzetesek sportja
A legenda szerint, 800 évvel ezelőtt, egy taoista szerzetes szemtanúja volt egy daru és egy kígyó közötti harcnak, ez a küzdelem ihlette meg, és ennek hatására dolgozta ki a tai-chi harcművészetet.
Valójában a tai-chi története 527-re nyúlik vissza, és a mitikus Shaolin templomban kezdődött. Egy buddhista hindu szerzetes a templomba érkezve felfigyelt a szerzetesek leromlott fizikai állapotára, gyenge ellenálló-képességükre, és bevezette ezt az edzésmódot, melyet Xin Yi-nek (szív és elme) keresztelt el.
Maga a mozgásforma 108 lassú, könnyed és kecses mozdulatból áll. Ezek együttesen adják ki a “tai chi sorozatot”. A hagyományos kínai orvostudomány szerint a tai chi lassú nyújtó és forduló mozgásai ellazítják az izületeket, a gerincet és a test feszültséggócait, helyreállítva a szabad mozgás belső energiáját.
Több tai chi iskola és stílus létezik, a tai chi taoista változata az egészség helyreállítására helyezi a hangsúlyt.
Hogyan kezdj hozzá?
A Tai Chi Chuan kínai karakterét úgy lehetne fordítani, mint a “legfőbb alapvető erő”. A Tai Chi kifejezés szoros kapcsolatban áll a jin-jang elmélettel. Ez a világ dinamikus kettősségét fejezi ki (nő-férfi, aktív-passzív, sötét-világos, erős-gyenge stb.), mely jelen van minden dologban. |
A bemelegítés után zene kíséretében mozdulatsorozatok következnek, melyeket szakemberek tanítanak. A mozdulatok folyamatosan követik egymást egyik pozícióból a másikba, ellazítva a testet és az elmét. Felejtsük el a gondokat, koncentráljunk teljesen a tai-chi-re, érezzük át minden mozdulatát!
A könnyed mozdulatsort bárki elsajátíthatja, sőt ez az a sport, amelyet minden korosztályban érdemes elkezdeni. Az alap gyakorlatsor elsajátítása után mindenki a saját tai-chi-jét alakíthatja. Érdemes megtanulni akár könyvből, vagy videóról is, bár Magyarországon ma már Budapesten kívül hat nagyobb városban is működnek thai-chi klubok.
Mintha Kínában lenne. A kínai konyha ízei mára a világ majd minden szegletébe eljutottak. A siker titka az édes és a savanyú ízek bátor kombinációja. Az Uncle Bens elhatározta, hogy még ellenállhatatlanabbá teszi a kínai konyhát, és megalkotta az édes-savanyú mártást, ropogós zöldségekkel és extra nagy adag ananásszal. Készítsen édes-savanyú csirkét ma estére aromás basmati rizzsel, csakúgy, mint ahogy a kínaiak szokták nap mint nap. |