Marhahúsleves
Hozzávalók
A húst és a velős csontot jól megmossuk és 2 liter hideg vízben feltesszük főni. A tetején képződő habot folyamatosan leszedjük. Utána öntsünk rá 1 dl hideg vizet. A leves alatt csökkentsük a hőt, hogy egyenletes, lassú forrásban maradjon. Körülbelül egy órai főzés után a levesbe tesszük a zöldséget, és fűszerezzük. A paradicsompürétől szép lesz a színe. Ugyanilyen hatást érhetünk el, ha kevés olajon megforgatott sárgarépát teszünk a levesre (ez azonban a jellegzetes húsleves ízt ronthatja). Ha a húsleves zavaros, akkor kevés felvert tojáshabot keverjünk bele, ami megköti a levesben lévő zavarosodást okozó kicsapódó fehérjét, s a habbal együtt azt is le tudjuk szedni a tetejéről. A főzés befejezése után pihentessük, majd szűrjük le.
A levesbetétként adható cérnametéltet külön, kevés leveskockás, sós vízben főzzük meg. Utána szűrjük és mossuk le, majd tegyük a tányérokba. A felszeletelt húshoz második fogásként adjunk ecetes tormát, kenyeret, vagy valamilyen mártást. Így négy főre – viszonylag olcsón – komplett ebédet tálalhatunk.
Kiadós zöldbab tojással és virslivel
Elkészítés:
A zsenge zöldbabot a szálkáitól és zöld szárától megtisztítjuk, és nagyságtól függően 2-3 darabba vágjuk. Bő, gyengén sózott, forrásban lévő vízbe tesszük, és puhára főzzük. Leszűrjük és jól lecsöpögtetjük. Egy megfelelő méretű tűzálló edényt kivajazunk, majd beleterítjük a zöldbab harmadát, arra rákarikázzuk a lebőrözött virsliket. A tejfölt sóval, borssal fűszerezzük, és a harmadát rákanalazzuk, majd rátesszük a következő réteg babot. Arra főtt tojást karikázunk, tejfölt csurgatunk rá, és a tetejére rakjuk a maradék babot. A maradék tejfölben elkeverjük a tojássárgáját, és rákenjük a rakott zöldbab tetejére. Megszórjuk reszelt sajttal, és középmeleg sütőben 15-20 percig sütjük. Melegen tálaljuk.
Jó tanács:
Más zöldségfélékből is készíthetünk virslis, tojásos rakott ételt, sőt ha a zöldségeket vegyítjük, még gazdagabb ízeket érhetünk el.