Kézművesvásárokon, hipermarketek kasszasora előtt, de akár online is vásárolhatunk házi készítésű kecsketejes kozmetikumokat. Ezeket nemcsak bőrproblémákra, de kifejezetten a babák testápolására javasolják. Megkérdeztük a témáról dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus szakorvost is, aki szerint a kecsketejjel és az abból készült kozmetikumokkal jobb csínján bánni.
Ezért szeretjük a kecsketejes kozmetikumokat
Ahogy jó néhány éve az aloe vera univerzális hatásáról zengtek ódákat, úgy az utóbbi időben a házi készítésű kecsketejes kozmetikumok hódítanak. A kecsketej gyógyít, szépít, fertőtlenít, hidratáló és bőrregeneráló hatása miatt pedig főként száraz, gyulladt, ekcémás és pszoriázisos bőrre ajánlják. “A kecsketej alapanyagú szappanban lévő természetes savak segítik a leváló hámsejtek fellazulását, ezért érezzük a bőrfelszínt simának, puha tapintásúnak” – magyarázza dr. Vincze Ildikó.
A termékek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak, tartósítószert sosem láttak. Igaz, nincs is szükség a hosszabb ideig tartó tárolásra, mert a kecsketejes szappan vízzel érintkezve bár nem habzik, de meglepő gyorsasággal olvad és fogy. Ezért érdemes rácsos szappantartóban, száraz helyen, lehetőleg nem a mosdón tartva tárolni.
Ezért száraz a bőr szappanozás után
Bár a szappanfőzés egyre inkább kezd a modern háziasszony bulvártudományává válni, a fiatal, néhány évtizedes történelemmel rendelkező tusfürdőkből még mindig sokkal több fogy a piacon.
Sokan már csak azért is a tusfürdőt választják, mert nem érzik érdesnek, száraznak bőrüket, mint szappanozás után. A szappan ugyanis lúgos kémhatása miatt lekoptatja a bőrfelszínt, a savas tusfürdő viszont érintetlenül hagyja azt. Viszont tusfürdő használatakor nem is indul be hámlasztás, amire bőrünknek egyébként szüksége lenne.
A kecsketejes szappanok ezért olyan zsírosító, ápoló anyagokat is tartalmaznak az általában 30-35 százalékos tejtartalmuk mellett, mint a bőrtápláló lanolin vagy a hidratáló glicerin. Azonban nem ritka jelenség, hogy valaki éppen a lanolinra (babaszappanok alapanyaga) allergiás, amely gyapjúból nyerhető zsíros, természetes eredetű anyag, mégis súlyos bőrkiütést képes okozni. Hasonlóan a glicerinhez, amelyet puhító és oldószerként használnak a kozmetikumokban. A glicerin úgy hat, hogy a bőr alsóbb rétegeiből vonja el a nedvességet azért, hogy a felső réteg hidratáltnak tűnjön, miközben belülről fokozatosan kiszárad a bőr.
Tényleg nem allergizál a kecsketej?
A legtöbb kecsketejes terméket kínáló weboldalon a kecsketejet versenyeztetik a tehéntejjel. Különösen az allergizáló hatás és a lényegesen alacsonyabb laktóz- (tejcukor) tartalom szempontjából, de már az a nézet is elterjedt az utóbbi időben, hogy a kecsketej a szervezet testzsírtartalmát is képes csökkenteni. Ez minimum 3 piros pont a kecske javára, azonban mindhárom tévhit.
Aki ugyanis a 2,8%-os bolti félzsíros tejekhez szokott, annak a 3,9%-os kecsketej határozottan zsírdús lesz, és mivel mindkét tej energiatartalma közel azonos, a kecsketejjel bizony a fogyókúrázók sincsenek kisegítve. De minimális a különbség a tehén- és a kecsketej laktóztartalma szempontjából is, és ahogy a tejcukor emésztése sem könnyebb a kecsketejnél, úgy a csökkent allergizáló hatás sem teljesen igaz:
“Természetesen ismertek olyan esetek, amikor ekcémás bőrű, tehéntej-allergiás gyermek a kecsketejet tudta fogyasztani, és bőrtünetei is javultak. Ám érdemes tudni, hogy a tehéntejfehérjére érzékeny gyermek gyakran a kecsketejre is allergiás. Különösen veszélyes a nyers tej fogyasztása, hiszen számos fertőző betegség terjed a tej fogyasztásával, ezért minden tejet csak forralás vagy ipari pasztörizálás után szabad fogyasztani.” Ezért, vagyis a keresztallergia miatt tiltják a tejfehérje-allergiásoknak minden állat tejét és az abból készült tejtermékeket is.
Azonban kiegyensúlyozott a verseny a két tej vitamintartalmát illetően is. Ugyanis amíg a kecsketej A-, B1, C- és D-vitaminból többet, addig B6-ból, a vérszegénység elleni B12-vitaminból és a magzatvédő folsavból kevesebbet tartalmaz, mint a tehéntej.
Fürdessük a babát kecsketejes szappannal?
“A kecsketejes kozmetikumok is okozhatnak allergiát, hiszen egyéb más összetevőket is tartalmaznak, és ezek allergénként szerepelhetnek. A bio és natúr jelzők sem jelentenek feltétlenül garanciát, gondoljunk csak arra, hogy egy mézes-tejes szappan adott esetben igen kifejezett allergiás reakciót okozhat.”
Vagyis lehet, hogy a szappanban a kecsketej nem, azonban az olyan hozzáadott természetes növényi komponensek, mint az aloe vera, a levendula, a kamilla, a körömvirág vagy a teafaolaj bizony allergizálhatnak. Bármilyen kis mennyiségben is tartalmaz szappanunk egy olyan összetevőt, amit nem tolerál a bőr, azzal nem érdemes tovább kísérletezni. Az allergiás reakciók szempontjából ugyanis nem a mennyiség, hanem az anyag jelenléte számít.
“A csecsemőket ezért az első időszakban csak tiszta vízzel fürdessük, pár hónapos kortól pedig az ellenőrzött, gyógyszertárban, drogériákban kapható hipoallergén, lehetőleg illatmentes fürdetők használata javasolt.”