A gyerekek nem azt fogják követni, amit a nagy hegyibeszédekben előadunk nekik, hanem amit napról napra látnak tőlünk. Mint a megfigyelő kamerák, úgy követik minden lépésünket, és lemásolják maguknak mindazt, amit teszünk.
1. Zsörtölődés
Amikor mérges vagy valakire és csak mondod a magadét úgy, hogy nincs is ott a környéken, idegesíted magad és a környezetedet vele. Az ilyen mérgelődés nem motivál semmire senkit, sőt elszívja az erődet, energiapazarlás, és csak konfliktusokat von maga után. Amikor zsörtölődésen kapod magad, inkább gondolj arra, hogy biztos szeretnéd-e, hogy ezt eltanulja tőled a gyermeked, és ő is rengeteg időt és energiát öljön majd bele a teljesen felesleges idegeskedésbe.
2. Pesszimizmus
Ha csak a negatív eseményekre koncentrálsz, akkor nem tudod jobbá tenni az életed, rombolod a kapcsolataidat és a fizikai-lelki állapotodat. Legyél jelen a pillanataidban, hogy kiegyensúlyozottan, reálisan lásd a téged körülvevő világot. Az állandó panaszkodás és negatív szemlélet csak mérgező hatással lehet a gyerekeidre.
3. Aggódás
Akármennyire szeretnéd, nem tudod megvédeni a gyerekeidet mindentől. Ha egyfolytában a nyomukban jársz aggódva és kutakodva, azzal csak a szorongást és a félelmet ülteted el bennük.
4. Harag
A harag egy teljesen természetes érzelem, az a fontos, hogy hogyan kezeled magadban. Ha minden apróságon azonnal robbansz, akkor érdemes rendet tenni a fejedben.
5. Passzív-agresszív viselkedés
Ez is a haraghoz tartozik, csak épp egy elfojtott fajtája, amikor úgy teszel, mintha nem lennél épp dühös. Ilyenkor történik meg az, hogy a gyermek nem tudja, miért és mitől, csak érzi, hogy a szülei épp haragszanak. Ennél az is jobb, ha inkább felrobbansz, mert úgy legalább nem marcangolja magát sokáig a gyermek.
6. Jóból is megárt a sok
Ha te túl sokat eszel, túl sokat költesz, túl sokat csinálsz bármit, akkor az árt neked és a gyermekednek is. A gyerekeknek határokra és korlátokra van szükségük, hogy biztonságban érezzék magukat, ehhez pedig rajtad, a példádon keresztül vezet az út.
7. Stresszkezelés
A jó és a rossz stressz jelen van az életünkben, nem mindegy azonban, hogyan kezeljük. Az egyik legfontosabb tanítani valónk a gyerekeknek az, hogy megtanulják jól megoldani a stresszes helyzeteket majd az életükben. Keress olyan stresszoldó technikákat magadnak, amiket szeretnél, ha lemásolnának rólad, mindenkinek könnyebbé teszed az életet a családban.
Olvass még többet a gyereknevelésről:
- Gyereknevelés: te melyik típusba tartozol?
- 10 fontos gyereknevelési alapszabály
- Engedd, hogy koszos legyen a gyerek