Nem az alapanyagok, azok aránya a döntő!
Ma már szinte senki nem használ egykomponensű illatot, a parfümök komoly kompozíciók, akár tíznél is több összetevővel. Persze az alapok jobbára klasszikusak, növényi vagy állati eredetűek, ezt egészítik ki – vagy néha helyettesítik – a szintetikus anyagok. A növények szinte minden részéből nyernek illatanyagokat, a virágos és leveles hajtás mellett a termésekből, a magokból, a fák kérgéből, de akár gyökerekből is.
A világ egyik legnagyobb vegyipari cége, a BASF már 2004 óta állít elő illatmolekulákat. Az első a citrál nevű molekula volt, amely a citrusillatot képes helyettesíteni. A kémikusok arra is rájöttek, hogy ennek az alapmolekulának a pici módosításával előállítható a linalol (levendulaillat) és a geraniol (rózsaillat) is. Ezeket a kémiai illatokat a kozmetikai cégek önmagukban, vagy az eredeti illatokat erősítendő, azokkal együtt hasznosítják. |
Az állati eredetű összetevők ma már csak a nevükben a régiek, az ámbrát, a pézsmát, a cibetet is laboratóriumi körülmények között állítják elő. Az állatvédelem mellett a ritkaságok egyedi lelőhelyekről való beszerzésének magas költsége is szerepet játszott abban, hogy napjainkban nemcsak az állati, de a növényi alkotóelemek nagy része is szintetikus.
Még a kifinomult szaglásúak sem igen képesek megkülönböztetni a szintetikus illatot az eredetitől, de kétségtelen, hogy például az állati eredetű komponensek illata sokkal tartósabb, mint a vegyi utánzatuk.
A rózsa (sok nemesítésen van már túl) kivételével általában a fehér virágok a legillatosabbak, a beporzás érdekében a csalogató feltűnő szín helyett a hívogató illatanyag-termelést választották. Több tavaszi illatújdonságban találjuk meg a rózsa és a fehér virágok együttesét a szívjegyekben. A Ferre Rose Princesse szívjegyében a Monacóból származó tearózsafajta, a Princesse rózsa mellett fehér magnólia is illatozik. A Ralph Lauren limitált kiadású Romance Always Yours elnevezésű illatában a rózsa a fehér liliommal és a fehér violával egyesül. A Lancome Magnifique könnyed eau de toilette változatában a rózsát jázminnal párosították. |
|
|
|
Hogyan lesz különálló illatokból parfüm?
Az összetevőket nem pusztán az illatuk, hanem a párolgási sebességük figyelembevételével elegyítik. Minden parfüm három csoportban tartalmaz illatanyagokat.
Fejjegynek hívjuk azt a csoportot, amely a leggyorsabban párolgó összetevőkből áll. Ezt érzed meg legelőször, ha egy parfümöt megszagolsz, az első benyomást ezek nyújtják az illatról. Ám csacsiság lenne kizárólag ez alapján választanod, hiszen csupán percekig tart a hatásuk.
Az illat szívjegye az, amely a legtöbb variációs lehetőséget adja a készítők számára. Ezek a komponensek órákon keresztül illatoznak, ezek határozzák meg döntően a parfümödet. Amikor parfümöt készülsz vásárolni, a próbálás során a fejillat határozza meg, hogy egyáltalán érdemes-e a bőrödre fújni az illatot. Ha finomnak érzed, akkor jöhet a próba a csuklódon, de várj legalább 5-10 percet, és ezután szagold meg: most érzed a szívjegyek elegyét, ez alapján dönts.
A parfümöt a leglassabban párolgó komponensek elegye, az alapjegy fogja egységbe. Ebben a csoportban találjuk az állati eredetű illatokat (vagy azok szintetikus párját), köztük a pézsmát, de többek között a szantálfa, a pacsuli és a vanília is idetartozik. Illatukat akár egy napig is érzed a bőrödön.
Négy merőben más tavaszi illatújdonság is pézsmaalapot, virágos szívjegyeket és gyümölcsös fejjegyeket tartalmaz. Jó példák arra, hogy hasonló összetevőkből mennyire különböző parfümök születhetnek. A Love by Nina (Nina Ricci) többek között cseresznyevirággal, zöld almával és licsivel egészíti ki a pézsmás alapot. A Daisy Marc Jacobs virágos szívjegye mellett fejjegyében az eper és a grépfrút könnyeddé teszi az illatot. A Bulgari újdonsága az Omnia Green Jade, jázminnal a szívjegyében és pikáns zöld mandarinnal a fejjegyében. Az S. Oliver Casual Women a zöld alma frissességét a nőies violával ötvözi. |
|
|
|
S.Oliver Casual Women EDT 30 ml, 4 990 Ft |
Mitől függ egy parfüm ára?
Alapvetően az alapanyagoktól. Attól, hogy milyen, mennyi és honnan származó alapanyagot tartalmaz. Nem mindegy az sem, hogy eredeti komponenseket használnak, vagy szintetikusat. A márkanév is kötelez, pont úgy, mint a ruháknál, a nagy márkákat bizony már csak ezért is meg kell fizetni. Persze az üveget és a csomagolást is kifizetjük, de jól tudjuk, hogy egy-egy parfümösüveg esztétikai élményt nyújt számunkra. Na meg a reklám költségei is beépülnek az árba, de hidd el, téged is befolyásol – bár lehet, hogy csak tudat alatt –, ha a kedvenc színészed alél el a reklámfilmben az adott illatot megérezve, vagy a forgatás olyan helyszínen zajlik, amely a te álmaidban is többször megjelent.
Honnan tudod, hogy megvan a saját illatod?
A bőröd illata egyedi, csak rád jellemző, és ráadásul állandóan változik, függ a napszaktól, az életkorodtól és az elfogyasztott élelmiszerektől is. Ezért minden parfüm egyedi illatot alkotva keveredik a saját illatanyagaiddal. Mindegy, hogy kész parfümök között válogatsz, vagy úri módon egyedi keveréket készíttetsz, egy biztos: a hozzád passzoló illatot egy kis idő elteltével gyakorlatilag nem is érzed magadon, eggyé váltok, te és az illat. Ezért vigyázz, óvatosan adagold a mennyiséget! A saját illatod változása és a bőröd hol erősebb, hol gyengébb párolgása áll annak a hátterében is, hogy szívesen cseréled le évszakváltáskor vagy a korod előrehaladtával a parfümödet.