Helyi ellátások
A 22 ezres lélekszámú Vecsés menopauza ambulanciáját, amely időközben nőgyógyászattá bővült, dr. Bottyán Ferenc vezeti, aki itteni tapasztalatait és a fogamzásgátló módszerekről szóló véleményét osztotta meg velünk:
– A tapasztalat az, hogy a fogamzásgátlással kapcsolatos tanácstalanság, bátortalanság – szélsőséges kivételektől eltekintve – a múlté. Fiatal, 15 éves kislányok is kopognak a rendelőben, akiket leggyakrabban a barátnőjük, ritkábban édesanyjuk kísér. Többnyire esemény utáni tablettát kérnek, kapnak is, ám ezt minden alkalommal az elengedhetetlen felvilágosítás kell, hogy kísérje: az esemény utáni tabletta hormontartalma igen magas, kizárólag “baleset” után való. Az egészen fiatal lányok számára kedvezőbb alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettát javasolni, és alkalmazni. Ezek szedése gyakran előnyökkel is járhat – például rendszeressé teszi a menstruációt.
A rendszeresen szedett tabletta nem káros
– A nyugati egészségügyi kultúrában már rég elfogadott gumióvszert a közönség nem veszi igazán komolyan, vagy csak akkor, ha a nemi úton terjedő fertőzésektől tart. Maga a nőgyógyász is szívesebben ajánlja pácienseinek a tablettát, mert a méhen belül elhelyezett eszközök gyulladásos folyamatokkal járhatnak, ami különösen a szülés előtt állókra veszélyes. Ezért leginkább a gyermekes nőknél alkalmazzák a méhen belüli eszközt – közismert nevén a spirált. Ezt 3-5 év után szükséges cserélni.
Dohányzók vigyázat!
Idősebb korban is fontos
– Míg a fiatal nők törődnek egészségükkel a fogamzásgátlást illetően is, az anyák többsége lányára is ügyel – felíratja, kiváltja a kislány fogamzásgátlóját, mert “jaj, csak a gyerekkel ne legyen baj”. Az ötven éven felüliek saját gondjaikkal, esetleg épp szükséges hormonkezelésükkel, sajnos már korántsem foglalkoznak ilyen komolyan.