Elindult egy Európában egyedülálló természet-megfigyelő rendszer, a Vadonleső program, melyet a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hozott létre és tart fent. A programot szeptember közepén mutatta be sajtótájékoztatón Haraszthy László természetvédelmi szakállamtitkár. A program olyan internet alapú megközelítést használ, amely lehetővé teszi számos állat- és növényfaj adatainak gyűjtését, az egyetlen helyen történő ismeret átadást, interaktív szemléletformálást és a megfigyelések műholdfelvételek segítségével történő helymeghatározását és rögzítését. A program célja, hogy a társadalom széles rétegeit bevonja a természetvédelem izgalmas és felelősségteljes munkájába, mely a szaktudás továbbítása mellett a szemléletformálás és a környezeti nevelés egyik leghatékonyabb eszköze.
A Vadonleső programban – első lépésben – kilenc állatfaj megfigyelése és előfordulásának internetes rögzítése lehetséges. A négy emlős- (sün, mókus, vakond, ürge), két kétéltű- (szalamandra, levelibéka), két lepke- (farkasalma lepke, csíkos medvelepke) és egy bogárfaj (szarvasbogár) közül a legnépszerűbb, azaz legtöbbet látott állatfaj a sün. A program indulása után egy héttel több, mint 300 önkéntes találkozott a sünnel, és jelezte ezt a www.vadonleso.hu oldalon.
Nem sokkal marad le – a bejelentések számát tekintve – a mókus, amiről több mint 220 észlelést tartalmaz a Vadonleső adatbázisa. Levelibékát és vakondot több mint 120-an, szarvasbogarat 90-en láttak. Szalamandrával és ürgével csak kisebb számban találkoztak a bejelentők. A legkevesebb észlelést a két lepkefajról jelentették be az önkéntesek. Viszont éppen az ezredik megfigyelés egy lepkefajról, a csíkos medvelepkéről érkezett. A Vadonleső program ötletgazdái szerdán Pécsett, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságon megjutalmazták az ezredik bejelentőt.