nlc.hu
Egészség
Tévelygő szövetek – meddőséget, vetélést okozhatnak

Tévelygő szövetek – meddőséget, vetélést okozhatnak

Egy harminc évvel ezelőtt szerkesztett orvosi lexikon szószedetében még hiába keresnénk az endometriózis kifejezést. Akkor még semmit sem tudott erről a rejtélyes betegségről a tudomány. És még ma sincs megfejtve minden titok.

Érdekel hogyan tudod megőrizni testi-lelki egészséged? Nézz körül a Nők Lapja Egészség Oldalán! KATT IDE!

A betegség neve a latin endometrium kifejezésből ered, ami nem más, mint a méh belsejét képező szövet neve. Ez a menstruációs ciklus során minden hónapban felépül, majd leválik. Normális körülmények között csak a méhben található, de a betegség során a méh nyálkahártyájához hasonló szövet kikerül a méh üregén kívülre is. Megtapadhat a hashártyán, hólyagalapon, petefészkeken, de távolabbi szerveken is előfordulhat, akár a belekben, a hasfalban, a bőrben, a tüdőben, sőt az agyban is.

A rossz helyen lévő méh-nyálkahártya-szigetek ugyanúgy reagálnak a nő szervezetében végbemenő hormonális változásokra, mint maga az endometrium. A menzeszhez közeledve megnagyobbodnak, bevérzések keletkezhetnek bennük, így különböző méretű tömlők alakulhatnak ki. Ezek a tömlők gyakran megrepednek, tartalmuk pedig szétkenődik. Így a betegség egyrészt továbbterjed, másrészt a tömlők tartalma a környező szervek között összenövéseket hoz létre, számos problémát, fájdalmat, sőt meddőséget okozva.

Rejtélyes okok

Jelenleg nem tudják, mi okozza a betegséget. Az endometriózis kialakulására több lehetséges magyarázat született. Az egyik legrégebbi elképzelés szerint úgy jöhet létre, hogy a lelökődő méh-nyálkahártya egy része nem távozik a méhszájon át a hüvely felé, hanem a petevezetőn keresztül a hasüregbe jut, és ott megtelepedik. Valószínű, hogy a betegség kialakulásában az adott egyén immunrendszerének működése is döntő szerepet játszik, hiszen a legtöbb nőnél bizonyos mennyiségű endometrium normálisan is bejut a hasüregbe, de azt az immunrendszer gyorsan „eltakarítja”. Ez a jól működő rendszer hibásodik meg az endometriózis során.
Az biztos, hogy érdemes odafigyelni a családtagok panaszaira is, mert nem ritka a genetikai halmozódás egy családon belül. Ha egy nő édesanyja, testvére is e betegségtől szenved, hétszer nagyobb a kockázata, hogy nála is kialakul.

Bonyolult diagnózis

Mivel a tünetek gyakran jellegtelenek és sokféle betegségre utalhatnak, csakis orvosi vizsgálat után lehet diagnózist felállítani. Bár a csomók néha akkorára nőnek, hogy kézi vizsgálattal is tapinthatók, a szakemberek általában laparoszkópiás vizsgálatot javasolnak a teljes bizonyosság érdekében. Ez a hastükrözésnek is nevezett vizsgálat olyan altatásban végzett műtéti beavatkozás, melynek során egy kis metszésen keresztül optikai rendszerrel ellátott csövet vezetnek a hasüregbe. Így láthatóvá válik a vizsgált terület, esetünkben a belső nemi szervek. A műtét során nemcsak az endometriózisra, hanem a hasonló panaszokat okozó egyéb betegségekre is fény derülhet. A beavatkozást általában reggel végzik, a beteg délután már haza is mehet.

Kezelés

Sajnos a biztos gyógyulás útját még nem találták meg. Korábban a méh és a petefészkek eltávolítását tekintették az egyetlen lehetőségnek, de a kutatások szerint az esetek jelentős részében ennek ellenére visszatérhetnek a tünetek. A műtét célja gyakran az endometrium-szigetek eltávolítása, de ennek az eljárásnak a sikerét csak évek múltán lehet elkönyvelni, ha nem térnek vissza a csoko-ládécisztáknak is nevezett csomók. Erre is, de az ellen-kezőjére is akad számos példa. A műtét többnyire lehetővé teszi a teherbe esést, hiszen fiatal nők esetében a fájdalmak elszenvedése mellett érthető módon a gyermektelenség réme okozza a legnagyobb félelmet.
A másik bevett gyakorlat a hormonkezelés, amelynek célja a peteérés megakadályozása. Ez ugyanis hosszú távon az endometriózis visszafejlődéséhez vezet. Érdekes, hogy a terhességtől átmenetileg javulnak a tünetek, de sajnos az is igaz, hogy az endometriózissal küzdő páciensek körében gyakoribb a méhen kívüli terhesség, a vetélés és a szövődményes terhesség.

Megkérdeztük a szakértőt

Meddig várhatok?
„Endometriózissal kezeltek néhány éve, és kivették a fél petefészkemet. Azt tanácsolták, hogy minél
hamarabb szüljek. Most harminchárom éves vagyok, de még nem találtam meg a párom. Vajon meddig várhatok? Mit kockáztatok, ha halogatom a gyermekvállalást?”
K. L. e-mail

Az endometriózis a meddőség gyakori oka, ezért javasolták a mihamarabbi teherbe esést. Az ön esetében valószínű, hogy az endometriózis előrehaladott stádiumban van, hiszen az egyik petefészke már áldozatul esett. A betegséget nem tudjuk teljesen meggyógyítani, de a tünetek kezelhetők, és a folyamat ennek eredményeképpen jelentősen lassul, a páciens állapota javul.
Ám ha továbbterjed, érintheti a másik petefészket, a hashártyát, a pete-vezetőket is. Ezért ha valaki gyereket szeretne, azt szoktuk javasolni, hogy ne várjon sokáig. Persze a gyermekvállalás életre szóló döntés, és sok más szempontot is mérlegelni kell.
Szaktanácsadó: dr. Tidrenczel Zsolt szülész-nőgyógyász

A mozgás harmóniát ad a testnek
„Negyvenkét éves vagyok, évek óta szenvedek szörnyű hasgörcsöktől a menstruációm idején, de csak most derült ki, hogy endometriózisom van.
Én hiszek az alternatív megoldásokban, de ezúttal fogalmam sincs, kihez forduljak. Létezik a műtéten kívül más út?”
Bernáth Klaudia, e-mail

Tizenöt éve foglalkozom meddőségi problémákkal. Az endometriózis az én olvasatomban egy komplex, ösztrogénfüggő autoimmun betegség, melyet anyagcsere-eltérés vált ki. Ez állandó gyulladásban tartja a szervezet bizonyos területeit.
Úgy tapasztalom, hogy a meddőségi problémákon hatékonyan tud segíteni az általam kifejlesztett ARWEN-torna.
Ez ideális „gyógyszere”, aktív fizioterápiája az endometriózisnak: megelőzi a betegség kialakulását, kiirtja a hasűri és kismedencei szerveken felrakódott endometriális szöveteket, folyamatos karbantartást biztosít, így nem újul ki a betegség. A rendszeresen végzett torna oldja a kismedencei gyulladás okozta folyamatos stresszt, és nincsenek mellékhatásai.
Szaktanácsadó: Németh Tünde gyógytornász és mozgástanár www.arwentorna.hu

Laikusként nehéz észrevenni a sokáig tünetmentes betegséget. Még ennél is jellemzőbb, hogy a külön-
féle kellemetlenségeket, fájdalmakat nem veszik komolyan a betegek, mivel jellemzően menstruáció idején jelentkeznek, vagy nagyon jellegtelenek.

Lehetséges tünetek:

  • erős fájdalom menstruáció előtt és közben
  • erős vérzés és fájdalmas közösülés
  • fájdalmas székletürítés
  • fáradtság, derékfájás.

Laborba vittük - szaloncukorA decemberi szám tartalmából:

• -2 kiló az ünnepekig
• Nem szelíd gyógymódok
• Laborba vittük a szaloncukrot
• Mit árul el az ajándékod
• Kockáztatnád a szövődményeket?

Fizess elő a Nők Lapja Egészségre!»

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top