Tél
A természet még alszik, de a fákon, bokrokon az elmúlt év termései még megtalálhatók.
1. Tiszafa: minden parkban és játszótér környékén megtalálható örökzöld, fenyőhöz hasonló fa, szép piros, vastag húsú bogyótermése van. Nemcsak ezek mérgezőek, hanem a növény többi része is. Már három-négy bogyó vagy levélke elrágcsálása is súlyos hányást, hasmenést, szívműködési zavarokat, akár légzésbénulást is okozhat.
2. Hóbogyó: a hófehér, szabályos gömböcskék, amelyeket a gyerekek előszeretettel szednek le a bokrokról, és pukkantanak ki, szinte minden kertben és járdaszélen ott díszlenek. Elfogyasztása kis mennyiség esetén is hányást, hasmenést okoz, és önkívületi állapothoz vezethet.
3. Életfa vagy tuja: mindenütt jelen lévő díszcserje, amelynek toboza, ágcsúcsa és friss hajtásai az előzőekhez hasonló tüneteket okoznak.
4. A Mikulásvirágot az ünnepek elmúltával valamelyik eldugott sarokba száműztük, és jó is volna, ha nem kerülne a kisgyerek szeme elé. Még eszébe jutna megcsócsálni a virágok közepén lévő pici sárga bogyókat, amelyek erős hasfájást, hányást és hasmenést okoznak.
Tavasz
Bármerre nézünk, éled a természet. Kipattantak a rügyek, és kibújtak a virágok.
1. Nárcisz: hagymája összetéveszthető a vöröshagymával. Elfogyasztása után hányás, hasmenés, verejtékezés, rosszullét, ájulás és bénulási tünetek jelentkezhetnek.
2. Pongyola pitypang (közismert nevén gyermekláncfű): Ilyenkor ellepi a réteket, árokpartokat. Lehetőleg ne kerüljön a szájba, mert hányást, szívritmuszavarokat idézhet elő!
3. Aranyeső: nem tévesztendő össze az április elején virító aranyvesszővel! Az akáchoz hasonló fürtös, sárga virága van, gyakran látható játszótér mellett. Nagyon alattomos: minden része mérgező! Ha a gyerek megkóstolja, azonnal orvoshoz kell fordulni!
4. A tavasz hírnökei a lakásokban is megjelennek. A primula, más néven kankalin mirigyszőreinek váladéka egy primin nevű, erekre ható mérget tartalmaz. Az erre érzékeny bőrön kivörösödést, viszketést, hólyagokat okozhat. Legokosabb, ha rögtön lemossuk bő, meleg vízzel.
5. A ciklámen kedvenc cserepes növényünk, de nem érdemes leharapni a fejét, mert hányást, hasmenést, görcsöket okoz.
Nyár-ősz
1. A gyöngyvirág, amilyen gyönyörű, olyan veszélyes! Erdő alján, kertekben nyílik, mutatósak ősszel beérő, piros bogyói is. Óvakodjunk tőlük, mert még az a víz is halálos kimenetelű mérgezést okozhat, amelybe a virágot tesszük.
2. Az őszi kikerics kora tavasszal a tölgyesekben és a harmatos hegyi réteken nyílik. A növény minden része mérgező! A tünetek az elfogyasztás után kettő-hat órával jelentkeznek: először kaparó, égető érzés a szájban, nyelési nehézség, hányás, hasmenés.
3. A leander elmaradhatatlan dísze a teraszoknak. De szájba venni nem szabad, mert minden része mérgező anyagokat tartalmaz. Erős hasi görcsöket, hányást, szívritmuszavarokat okozhat.
4. A diffenbachia nevű szobanövény nagyalakú, pöttyös leveleit a tipegők előszeretettel kóstolgatják, pedig csúnya tüneteket – ajakduzzadást, a szájban mély sebeket, nyelési nehézségeket – idézhet elő. A tünetek már húsz perc múlva jelentkeznek.