Imádott nagymamám kedvence volt a telt virágú, nagy fejű sárga rózsa, amelynek az édeskésen lágy illata a mai napig rá emlékeztet. A rendszerváltás körüli években voltam életemben először „nyugati nagyáruházban”. Megbabonázott, hogy a földszint szinte teljes egészében a kozmetikumokról, a sminkről és a parfümökről szólt. Amikor megláttam az egyik „szépségsziget” fölött a rózsaemblémát, mágnesként vonzott, ez volt az első találkozásom a Lancôme márkával. Bár elég különc és lázadó típus vagyok, ez esetben nem lógok ki a tömegből, a rózsa számomra is a nőiesség szimbóluma. Szeretem, mert színétől, méretétől függően lehet kacér, távolságtartó és kislányos. Talán nincs is virág a rózsán kívül, amely évezredek óta ilyen előkelő helyet foglal el a kozmetika világában. Az illatának, a hatóanyagainak és a színének köszönhetően a rózsa parfümök, bőrápolók fontos alkotóeleme és megannyi sminktermék ihletője, de az aromaterápiában és a gyógyászatban is bizonyított a hatása.
A rózsa illata
A szirmokból nyert rózsaolaj már kis mennyiségben is képes „megbolondítani” egy illatkompozíciót. Ráadásul nem csak főszereplőként első osztályú. Más-más illatkomponensekkel tökéletes harmóniát alkot, és a háttérben megbújva – normál halandó orra nem is érzi a jelenlétét – is képes arra, hogy egy parfümöt kerek egésszé alakítson. Nem véletlen, hogy máig dobogós helyen áll a parfümgyártás alapanyagai között. Annak ellenére, hogy mára több ezer fajtáját nemesítették, máig három rózsafajtát termesztenek rózsaolaj előállítására, az olajrózsának is hívott damaszkuszi rózsát (Rosa damascena Mill.), a százlevelű rózsát (Rosa centifolia L.) és a patikai vagy parlagi rózsát (Rosa gallica L.). Érdekes, hogy termőhely adottságaitól függően azonos fajtáknak is más-más összetételű és intenzitású az illóolajuk. A rózsaolajat lassú és kevéssé hatékony préseléssel is kinyerhetjük a szirmokból, de iparszerű előállításához ennél hatékonyabb megoldásra van szükség. A leginkább keresett sárgás árnyalatú bolgár rózsaolajat vízgőz-desztillációval állítják elő. A pirosas színű folyékony rózsaeszenciát alkoholos áztatással nyerik ki a szirmokból. Rózsavíz alkoholos és forró vizes áztatással is előállítható.
A rózsa a bőrápolásban
A hatóanyagként alkalmazott rózsaolaj (és rózsavíz) több száz összetevőből áll, közülük többről tudományosan is bebizonyították, hogy képesek egyes baktériumokat elpusztítani. Alkoholos segítség nélkül is remek bőrfertőtlenítő és -összehúzó hatása van, képes csillapítani a bőrpírt. Arclemosókban, arckrémekben, testápolókban, ajakápolókban, fürdőolajakban, szappanokban, de még a samponok között is találkozunk a rózsából nyert hatóanyagokkal. Minden bőrtípus számára megnyugvást nyújt, de a pirosodásra hajlamos, valamint az idősödő bőr számára kifejezetten áldásos a hatása. Mivel fényre nem érzékeny hatóanyag, ezért extra költségek nélkül adagolhatják a kozmetikumokhoz, így szerencsére a megfizethető árú kozmetikumokban is találkozhatunk rózsakivonatokkal.
A rózsavíz önmagában is egyike a legjobb arctisztítóknak. Vattapamacsra téve töröld át vele az arcodat reggelente, és máris ragyogó alapokkal kezdheted a napot.
A rózsavizet drogériák mellett bioboltokban is beszerezheted, de akár önmagad is előállíthatod. Kétszeres mennyiségű forralt vízzel öntsd le a szirmokat (érdemes erős illatúakat használni, hiszen ezekben több az illóolaj) egy üvegedényben. Két napig gyakran megkeverve áztasd, aztán szűrd le, és tedd jól zárható üvegbe, ezután tartsd a hűtőben.
A fáradt szemedet is felfrissítheted rózsavizes borogatással, de természetes szájöblítőként is alkalmazhatod. Ha illatos megnyugvásra vágysz, önts rózsavizet a fürdővizedbe, és élvezd az aromaterápiás hatását. Ha 1-2 deci tejszínben feloldasz egy pinduri rózsaolajat, és ezt öntöd a vizedbe, akkor nemcsak illatossá, hanem még selymessé is teheted a bőrödet.
Rózsás kencék, amiket érdemes kipróbálnod
A Vichy Essentielles arc- és testápolócsaládjának minden tagja rózsakivonatot tartalmaz. A vízzel habosítható lemosó, az arckrém, a tusfürdő és a testápoló krém is tartalmazza a rózsából nyert polifenolt, mely hatékony antioxidáns.
1. Garnier Essentials rózsakivonatos arctisztító, 2. L’Occitane rózsás hajápoló, |