Becslések szerint Magyarországon évente húszezer gyerek vár arra, hogy örökbe adják, de csak körülbelül kilencszáz kerül közülük szülőkhöz. Pedig sokan szeretnének adoptálni, jelenleg 2500 család vár ily módon gyerekre. A Fókusz riportja szerint a nagy keresletet használják ki egyes szülők, hogy eladják a születendő babájukat. Az örökbe fogadással foglalkozó Bölcső Alapítványt vezető Budavári Zita tíz évvel ezelőtt hallott először ilyen történetről, akkor ötmillióért árulta egy anya a gyerekét. Budavári szerint az utóbbi három évben azonban komoly méreteket öltött a gyereklicit, a magzatukat áruló anyukák az interneten keresnek maguknak pénzzel lehúzható családokat.
Hogy találjon a Fókusz stábja is egy ilyet, gyerekre váró házaspárnak adták ki magukat, és így adtak fel egy hirdetést, amelyben azonban szó sem volt pénzről. A hirdetésre egy a leendő gyerekét ötmillió forintért áruló pár jelentkezett. „Megmondom a tutit, mi ötmillióra gondoltunk” – mondja a Fókusz rejtett kamerás felvételén a negyedik hónapjában lévő kismama, aki fájdalomdíjként definiálja az eladási árat. Csakhogy a Btk. szerint ez emberkereskedelemnek minősül, hiszen tilos anyagi haszonszerzés céljából gyermeket eladni, ahogyan a vételt is tiltja a törvény. A büntetési tétel 3 év szabadságvesztés.
A Fókusz riportjából az is kiderül, hogy a pár elárverezteti a gyerekét, és azé lesz a baba, aki többet ajánl érte.
Budavári Zita szerint a gyereküket licitre bocsátó anyák stratégiája általában az, hogy két-három házaspárt „melegen tartanak”, már a terhesség alatt pénzt kérnek a leendő szülőktől, és rosszabb esetben megzsarolják az adoptálókat, vagy a végén oda sem adják a beígért gyereket.