Lipcse, mely történelme során fontos kereskedelmi és kulturális központ volt, most reneszánszát éli. Az egykori keletnémet iparváros az utóbbi időben egyre népszerűbb a nyugat-európai és az amerikai turisták között, olyannyira, hogy a tekintélyes New York Times Lipcsét 2010 legizgalmasabb úti céljai közé sorolta.
Bach, Brad Pitt és az egymillió dolláros festmény
A városban sétálva mintha Lipcse történelemkönyvében lapozgatnánk, úgy elevenednek meg a különböző korok. Itt egy XVII. századi kávézó, amott a középkori Tamás-templom tornya, mellette Európa első homeopatikus gyógyszertára, nem messze egy szecessziós áruház, a sarkon túl pedig a hírhedt keletnémet titkosrendőrség, a Stasi fekete épülete áll.
Lipcse történelme nem szűkölködik híres művészekben, akik életük hosszabb-rövidebb időszakában a városhoz kötődtek. Több mint negyedszázadig volt például a város zenei direktora és ma is világhírű fiúkórusának karmestere Johann Sebastian Bach. Friedrich Schiller szintén a közelben kapott ihletet az Örömóda megírásához, de ide járt egyetemre Goethe, Nietzsche és a német kancellár asszony, Angela Merkel is.
Ilyen múlttal persze nem csoda, ha Lipcse kulturális élete ma is irigylésre méltóan pezsgő és színes. A városban koncertekkel és fesztiválokkal ünneplik idén Bach és Schumann születésének évfordulóját, nemrég ért véget a híres lipcsei könyvvásár (ahol idén Dalos György író vehette át a nagydíjat), hamarosan pedig Lipcsében lesz látható a kortárs festészet egyik nagy alakjának, Neo Rauchnak a retrospektív kiállítása, akinek az egyik festményét nemrég a modern művészet nagy rajongója, Brad Pitt közel egymillió dollárért vásárolta meg.
Tippek:
• Grassi Múzeum – az iparművészet szerelmeseinek: www.grassimuseum.de »
• Szépművészeti Múzeum: www.mdbk.de »
TOP 5 látnivaló Lipcsében 1. Régi városháza és a piactér – piacnapokon isteni sajtok, mámorító fűszerek és illatozó virághegyek közt lehet bóklászni. 2. Európa egyik legszebb könyvesboltja – a gigantikus főpályaudvar kihagyhatatlan látványossága a meseszép Ludwig könyvesbolt. 3. Kilátás a Panoráma-torony tetejéről – egy fantasztikus ebéd után desszertként Lipcse tárul elénk. 4. Mädler Passage – Lipcsét az árkádok városának is nevezhetnénk, annyi fedett bevásárlóutca van itt. A legszebb a Mädler Passage, melynek legnagyobb látványossága a híres Auerbach Keller. 5. Szent Tamás-templom – a világhírű fiúkórus otthona, ahol a város zenei direktoraként és a kórus vezetőjeként egykor Johann Sebastian Bach is tevékenykedett. A zeneszerző sírja is itt található. |
Fonógyárból kultúrcentrum
A belvárost magunk mögött hagyva újabb és újabb arcait fedezzük fel Lipcsének. Óriási parkokon haladunk át, s közben alig vesszük észre a város legmagasabb pontját, ami nem is csoda, hisz egy mindössze 6 méteres dombról van szó. Amikor azonban áthaladunk a lipcsei Tetthely helyszínéül szolgáló negyeden, mindannyian felkapjuk a fejünket – legalábbis mi, akik még emlékszünk a nagy német krimiklasszikusra. Hamarosan azonban már a város egyik nevezetessége, a Spinnerei, az egykori fonógyárból lett kultúrcentrum előtt állunk a szemerkélő esőben. A fonógyár hatalmas területe egykor város volt a városban: hajdan nemcsak gyárépületek álltak itt, de még saját tűzoltósága, óvodája és gimnáziuma is volt. A komplexum gyapothegyek és fáradt munkásasszonyok helyett ma már galériáknak, kortárs művészeknek, kreatív műhelyeknek ad otthont, ahol a komor idő ellenére is érezhető az ódon falakat átjáró alkotóenergia.
Snidling mint álca |
Az épületek nagy része túlélte a II. világháborút, köszönhetően a snidlingnek, amellyel a tetőket ültették be, hogy kedvezőbb klímát teremtsenek a pamutszálaknak. A zöldtetők, ahogy később kiderült, nemcsak szigetelésként váltak be, de remek álcának is bizonyultak a bombázó repülőgépek ellen.
A Spinnerei régen… |
…és ma |
A vendéglő, amely Goethét is megihlette
Különleges gasztronómiai élményhez különleges helyszín is dukál. A város szinte minden pontjáról látható a Panoráma-torony, a modern Lipcse jelképe, melynek 120 méteres magasságában egy hangulatos étterem is található, ahol nemcsak mennyei ízekben, de fantasztikus panorámában is részük lehet a tériszonytól nem szenvedőknek.
www.panorama-leipzig.de/de/restaurants »
Az üvegtoronytól néhány utcányira pedig maga a történelem kel életre Lipcse legismertebb éttermében, az Auerbach Pincében. A híres vendéglő bejárata előtt Faust és Mefisztó szobra fogadja a látogatót. Nem véletlenül, hisz ez a hely volt Goethe törzshelye lipcsei egyetemi évei alatt, s itt, a falakon levő festményeken látta meg először Doktor Faustus alakját, aki később élete fő műve megírására ihlette.
Mielőtt lemennénk a lépcsőn, még megsimítjuk Faust szobrának fényesen csillogó bal lábát, hogy a szerencse ezután se hagyjon el bennünket. A hangulatos étteremben wellnessmenü nemigen van, de a hagyományos német ízek kedvelői nem fognak csalatkozni, az isteni szász krumplilevest pedig egyszerűen nem lehet nem imádni. A lipcseiek nemcsak a jófajta ételekért, de a kávéért is rajonganak, s egyenesen a szászok nemzeti italának tartják. Ha igazán különleges kávézóra vágyunk, a Zum Arabische Coffe Baum nem maradhat ki. Az 1695 óta fennálló kávézó, ahol egykor Mendelssohn és Schumann találkozott, Európa egyik legidősebb kávéháza, mely ma, évszázadokkal később is a lipcseiek egyik kedvenc helye.
www.auerbachs-keller-leipzig.de »
Fórumtipp: Magyarok Németországban »
Lipcse.lap.hu »
Németország.lap.hu »
További információk Németországról: www.nemetorszag.travel »