A takarítókat azért küldte a múlt héten Susan Riley helyettes polgármester a Hosier Lane-re, mert a helyi lakók arról panaszkodtak, hogy a falfestményei miatt turistalátványossággá vált utcát elborították a kéretlen pingálmányok. A nem a kijelölt felületekre, engedély nélkül felvitt “műalkotásokat” letisztogató embereknek nem mondták meg előre, hogy a védőszemüveget viselő, ejtőernyős egér értékes műalkotás, ezért az örökre elveszett az utókor számára.
“Előbb kellett volna lépnünk, hogy hivatalosan elfogadjuk és védetté nyilvánítsunk minden ismert Banksy-alkotást” – nyilatkozta sajnálkozva Kathy Alexander, a melbourne-i közművek igazgatója.
Banksyt, az igazi nevét titkoló graffitist a világ legkiválóbb utcaművészei között tartják számon. 2003-as melbourne-i látogatása során több stencilezett munkát hagyott hátra.
forrás: http://banksy.co.uk |
Banksy szatirikus alkotásait szakértők könnyen felismerhetőnek tartják. Festményeinek üzenete nem ritkán kultúraközpontú, háborúellenes és antikapitalista.
2005-ben a titokzatos brit alkotó kilenc művet festett Ciszjordániában az Izraelt a palesztin területektől elhatároló falra. Az egyik egy, a betonakadályhoz támasztott létrát ábrázol, egy másik pedig a falat áttörő gyerekeket, akik odaát egy trópusi szigetet látnak.
2008-ban az eBayen csaknem félmillió dollárért cserélt gazdát egy Banksy-stencilekkel ékesített fal.
Nem most fordult elő először, hogy Melbourne-ben Banksy-mű semmisült meg. 2008-ban vandálok festékkel öntötték le egy régimódi sisakot és kabátot viselő alakot ábrázoló, stencilezett képét. Az alkotást ezután átlátszó plexivel próbálták megvédeni, de a rongálók ezüst festéket csorgattak a lap mögé és kiírták, hogy “Itt járt Banksy”.
MTI