– Ez azért fontos, mert hiába tudjuk, hogy az egészséges táplálkozás és a mozgás együttes hatásával tarthatjuk karban testünket, mégis, a társadalom sokszor csak akkor tesz igazán valamit ennek érdekében, ha számszerűen, adatokkal alátámasztva látják a szomorú helyzetet. Ezért kórházunk a Pharmavit céggel közösen két évig tartó, reprezentatív kutatást végzett, melyen húsz kisebb-nagyobb település, valamint Budapest 2500 diákja vett részt.
A tíztől tizenöt éves korosztály csontjainak állapotát a szakemberek egy kisbuszba épített, speciális műszerrel vizsgálták, szerte az országban. A serdülőkor előtti és utáni adatok nagyon fontosak, hiszen ebben az életkorban óriási változáson megy át a szervezet, s a test megnyúlik.
Több kalciumot!
Dr. Muzsnai Ágota: Testünk csúcstömege húsz-huszonöt éves korunkra alakul ki |
– Az egyik fontos lépés a csontritkulás megelőzésére több kalciumtartalmú ételt fogyasztani. Csakhogy vigyáznunk kell, hogyan tesszük! – figyelmeztet a főorvosnő. – Nem elég bevinni a szervezetbe a kalciumot, biztosítani kell annak felszívódását is, ehhez pedig D-vitaminra van szükség, amely zsírban oldódik. Ezért is nagyon fontos a csontritkulás megelőzésére a tejfogyasztás, hiszen a tejben – és természetesen a tejtermékekben – sok a D-vitamin. Ha gyermekünk nem szereti a tejet, például sajttal is kiválthatjuk. Iskolás korban minimum napi ezer milligramm kalciumra van szükség, olyan sokat elfogyasztani pedig egyszerűen nem lehet, amennyi káros hatást okozna.
Még egy buktató, amely a kalciumbevitelt gátolja: a túlzottan magas foszfortartalmú ételek-italok fogyasztása. Mint az a felmérésből is kiderült, a tizenéves korosztály különösen veszélyeztetett, hiszen az üdítő italok nagy része nemcsak fölösleges cukorbevitelt jelent a szervezetbe, hanem sok foszfort is, különösen a kólafélék. Márpedig minél több foszfor kerül be a szervezetbe, annál kevesebb kalcium épül be a csontokba – így közvetetten megnő a csontritkulás veszélye.