nlc.hu
Aktuális
Népbetegség a cukorbaj – II. rész

Népbetegség a cukorbaj – II. rész

Három ló – egy lovas

Mivel az 1-es típusú diabétesz inzulinhiányos állapotot jelent, a betegeket inzulinnal kell kezelni, emellett döntő fontosságú a megfelelő étrend és a mozgás. A 2-es típusú betegségnél sokszor elegendő lehet a diéta és a rendszeres fizikai tevékenység, máskor mindehhez gyógyszeres kezelés, s esetenként inzulinterápia társul. A 2-es típusú cukorbetegek általában túlsúlyosak, ezért náluk a fogyás is célszerű.

Hogy miért fontos a mozgás? Szakértőnk ezt úgy magyarázza, hogy amikor fokozott izommunkát végzünk, javul a szervezet cukorfelvétele, s fokozódik az inzulinhatás. Winkler doktor megemlíti, hogy az Amerikai Diabétesz Társaság érdemérmet ad azoknak a cukorbetegeknek, akik igazolni tudják, hogy legalább ötven éve fennálló betegségük ellenére sem alakult ki náluk szövődmény. Az érem három lovat ábrázol, s felettük áll a lovas, aki kézben tartja a három gyeplőt. Az értelmezés szerint a lovas maga az érintett személy, tehát a diabéteszes, a három ló pedig a mozgást, a megfelelő étrendet és a gyógyszeres kezelést, inzulint jelképezi. Újabban azt mondják, hogy egy negyedik lovat is hozzá kell képzelni: ez az egészségügyi ellátó szolgálat. Ám a lényeg, hogy az egészet a beteg tartja kézben…

Fogyással életet nyerhet a beteg

A cukorbetegek nem amiatt veszélyeztetettek, mert magas a vércukorszintjük, hiszen ez jól kezelhető. A veszélyt a diabétesz által okozott keringési szövődmények jelentik. A 2-es típusú cukorbetegek hatvan-hatvanöt százaléka keringési betegségben, például szívinfarktusban hal meg. A 2-es típusú betegeknél fokozott rizikótényező, hogy cukorbetegségükhöz gyakran magas vérnyomás, emelkedett vérzsírszint, túlsúly és valamilyen véralvadási zavar is társul. Winkler főorvos arra figyelmeztet, hogy az elhízott, túlsúlyos cukorbetegeknél megsokszorozódik a keringési kockázat, ezért feltétlenül a súlycsökkentésre kell törekedni!

Megelőzhető?

Az 1-es típusú diabétesz megelőzésére ma még nem sok lehetőségünk van. Ha valakinek mindkét szülője vagy egypetéjű ikertestvére cukorbeteg, netán a közvetlen rokonai között halmozottan fordul elő diabétesz, akkor az illetőnek rendszeresen kellene ellenőrzésre járnia. A 2-es típusú cukorbetegséget megelőzhetjük, ha sokat mozgunk, zsír- és szénhidrátszegényen étkezünk, és nem hízunk el.

A 2-es típusú diabétesz előfutára a csökkent cukortűrő-képesség, ilyenkor a mért vércukorszint magasabb, mint a normális, de még nem tekinthető cukorbetegségnek (7,8-11,1 mmol/liter a cukorterhelés második órájában, illetve étkezés után). Szakértőnk úgy véli, ha az ilyen páciens lefogy, sportolni kezd, akkor visszafordítható az állapot, s ismét normális tartományba kerülhet a vércukorszint.

Hol a határ?


A cukorbetegség diagnózisát legalább két, különböző időpontban elvégzett laboratóriumi vizsgálatnak kell megerősítenie. Akkor állítják fel ezt a kórismét, ha valakinek az éhgyomri vércukorszintje ismételten 7 mmol/liter vagy ennél magasabb, vagy ha az étkezés utáni vércukorszint eléri, illetve meghaladja a 11,1 mmol/litert. Olykor szükség van cukorterheléses vizsgálatra is. Fontos tudni, hogy az önellenőrzésre szolgáló vércukormérő készülékek nem alkalmasak a diagnózis felállítására!

A terhességi diabétesz

Ezt a fajta cukorbetegséget a terhesség alatt ismerik fel, és a kismamát mindenképpen kezelni kell – állapotától függően diétával vagy inzulinnal. A szülés utáni hatodik héten elvégzik az ellenőrző laboratóriumi vizsgálatokat, s az eredmények alapján dől el, hogy fennmaradt-e, vagy elmúlt-e a szénhidrát-anyagcsere zavara. Az érintetteket életük végéig rendszeresen ellenőrizni kell, mert ha “rendeződik” is a terhességi diabétesz a szülés után, előjelzője lehet a későbbi cukorbetegség kialakulásának.

Amikor a gének a felelősek

Van olyan diabétesz, amely nem sorolható az 1-es és a 2-es típusúak közé. Az egyéb formákhoz tartoznak a genetikailag meghatározott eltérések, például amikor genetikai károsodás következtében szenved zavart az inzulintermelés. Vannak bizonyos gyógyszerek által kiváltott formák is: aki hajlamos a cukorbetegségre, annál bizonyos gyógyszerek kiválthatnak diabéteszt.

Más megoldásokkal is kísérleteznek

Azoknál a cukorbetegeknél, akiknél a betegség szövődményeként súlyos vesebetegség alakul ki, s már végstádiumba kerülnek, egyidejűleg vese- és hasnyálmirigy-átültetésre kerülhet sor. Magyarországon is végeznek ilyen műtéteket, jó eredménnyel.
Kezdetben nagy reményeket fűztek ahhoz az eljáráshoz, amelynek során tenyésztett, védőanyaggal bevont, embrionális eredetű inzulintermelő sejteket juttatnak – képernyős ellenőrzés mellett – a máj vérellátó rendszerébe. E módszer hosszú távú eredményességét még vizsgálják.
Elképzelhető viszont, hogy hamarosan sikeresen gyógyítják azokat a diabéteszeseket, akiknél genetikai eltérés áll a betegség hátterében, hiszen remélhetőleg a jövőben mód lesz majd a károsodott gén pótlására.

Diabetikus csokit is csak mértékkel!

A diabetikus csokoládé, lekvár is tartalmaz szénhidrátot, ezért ezeket is csak mértékkel ajánlatos fogyasztani a betegeknek. A kezelőorvos meghatározza azt a szénhidrátmennyiséget, amennyit a páciensnek célszerű elfogyasztani, s ebbe a diabetikus csemegéket is bele kell számítani. Semmitől sincsenek eltiltva a diabéteszesek, de mindenképpen figyelembe kell venniük, hogy mennyi szénhidrátot ajánlott naponta elfogyasztaniuk!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top