Mary Anderson |
Mary Anderson – az ablaktörlő nagyanyja
Bizony, voltak idők, amikor az úrvezetőnek, ha esett vagy havazott, ki kellett nyitnia az autó ablakát és egy kis rongydarabbal megtörölni. Képzelheted, milyen biztonságosan és gyorsan lehetett haladni így zuhogó esőben. Na, ez ütött szöget Mary Anderson fejébe: ő találta ki ugyanis azt, hogy egy gumival ellátott kar letörölje az esőcseppeket a szélvédőről, ráadásul anélkül, hogy a sofőrnek le kéne tekernie az ablakot – a műszerfalon volt egy kar, azt kellett csavargatni ahhoz, hogy a a dolog működjön. Bár sokan kételkedtek az ötlet életképességében, 1916-tól már szériatartozékká vált minden új autón az ablaktörlő.
Charlotte Bridgwood |
Charlotte Bridgwood – az ablaktörlő nagynénje
Nem elég, hogy kényelmes dolog belülről elindítani az ablaktörlőt, de milyen csodálatos is az, ha nem kell hozzá egy kart forgatni, elég megnyomni egy gombot, és az ablaktörlő magától jár! Charlotte Bridgwood is így láthatta a dolgokat, nem véletlenül szabadalmaztatta az automata ablaktörlőt „Storm Windshield Cleaner” néven, 1917-ben. Hat évbe telt aztán, hogy világszerte elterjedjen ez a megoldás.
Sarah Mather – a mélységek meghódítója
Úgy látszik, a közlekedés megtermékenyítően hatott Sarah Mather teremtő fantáziájára is, csak ezúttal nem a szárazföldi, hanem a tengeri, pontosabban a tenger alatti közlekedésről van szó. Ő találta fel ugyanis a tengeralattjárókon használt teleszkópot és lámpát, így vált lehetővé a mindig sötét tengerfenék felderítése. 1845-ben, három évvel a magyar szabadságharc és forradalom előtt szabadalmaztatta találmányát.
Josephine Cochran – a tiszta edények nagy barátja
Gazdag illinoisi úriasszonyként sosem kellett mosogatnia, mégis ő volt az, aki feltalálta az első, valóban működő mosogatógépet 1886-ban (majd negyven évvel korábban már feltalált egy hasonló szerkezetet egy bizonyos Joel Houghton, annak az volt az egyetlen szépséghibája, hogy nem működött). A források szerint Josephine Cochran azért fejlesztette ki a mosogatógépet, mert szerette volna, ha hamarabb elkészül a mosogatás, mint ahogy a konyhalányok végeznek vele, ráadásul azt is jó néven vette volna, ha kevesebb edény törik ripityára.
Amanda Jones – a konzervgyáros költőnő
Költő, tanár, feltaláló, vállalkozó, nőjogi harcos volt egy személyben a New York-i születésű Amanda Jones, aki mindössze 15 éves volt, amikor befejezte iskoláit, és tanítani kezdett. Legismertebb szabadalma a vákuumos konzervcsomagolás technológiájára vonatkozott, amit Leroy C. Cooley professzorral közösen jegyzett 1872-ben. Jones ezen felül alapított egy konzervgyárat is, ahol kizárólag nő munkaerőt alkalmazott, nem véletlenül nevezte el a gyárat Women’s Canning and Preserving Companynak.
|
|