A Binghamton Egyetem új tanulmányában vizsgálták a kritizálós szülők gyerekeit, és azt találták, hogy kevesebb figyelmet szentelnek az arckifejezéseknek, mindegy, hogy milyen érzelem rejtőzik mögöttük. A kutatók szeretnék, ha a tanulmány figyelmeztetésként állna minden olyan szülő előtt, aki a kritizálásban látja a fegyelmezés legfőbb eszközét. Kiera James, a tanulmány egyik szerzője így nyilatkozott:
Az emberek úgy működnek, hogy el akarják kerülni azokat a dolgokat, amiktől szoronganak, szomorúak lesznek, vagy kényelmetlenül érzik magukat. A gyerekek is így cselekszenek, ezért a kritizálós szülők mellett elkerülő stratégiákat keresnek. Az egyik ilyen stratégia az, hogy az arckifejezésekre inkább nem figyelnek, mert így elkerülhetik a szidás mélyebb érzelmi töltetét. Csakhogy emiatt lemaradnak a pozitív üzenettel bíró arckifejezésekről is.
A kutatók 7 és 11 év közötti gyerekek szüleit hallgatták meg először, ahogy a gyerekeiket jellemezték, majd azt nézték, hogy a gyerekek agya milyen aktivitást mutat, miközben különböző érzelmeket ábrázoló arcokat mutattak nekik. Az eredményből kiderült, hogy a kritikus szülők gyerekei kevésbé reagáltak bármilyen arckifejezésre.
Ez azért nagy probléma, mert kihathat a gyerekek össze kapcsolatára, kommunikációjára, és hajlamosabbá teheti őket a szorongásra és depresszióra. A későbbiekben megnehezítheti számukra az életet a munkahelyen, párkapcsolatban és gyereknevelésben.
Érdemes tehát energiát fektetni abba, hogy szülőként felülvizsgáljuk a saját reakcióinkat a gyerekeinkre, mert a megjegyzéseink, kritikáink, büntetéseink maradandó hatással lehetnek az egész életükre.