Az elmúlt években megduplázódott a kávézók száma Indiában, és ezen felbuzdulva a Starbucks is betette a lábát az országba. Első körben ötven új üzletet nyitnak, hogy magukhoz hódítsák a hagyományos utcai teaárusok ügyfeleit, adta hírül a BBC.
Elisszák előlünk?
A nagy kérdés az, hogy átveszi-e a vezető helyet a kávé a reggel-este teát szürcsölő országban, ahol több mint egymilliárdan ihatják el előlünk a kávét. A déli területen eddig is voltak helyek, ahol többen szavaznak a kávéra, és a trendfigyelők arra számítanak, hogy a hagyományok ellenére a kávéfogyasztás évente harminc százalékkal nőhet a következő években. A Nyugaton is divatos Starbucks vonzerejét növelheti, hogy állítólag kevés az olyan rendezett, tiszta nyilvános hely, ahol az emberek összeülhetnek beszélgetni. A nemzetközi hálózat megjelenése ráadásul a többi kávézót is felbuzdíthatja.
Kávét vagy teát?
Mifelénk általában szeretem-nem szeretem kérdés, hogy ki melyiket issza, aztán itt-ott felszedett infómorzsákkal igazoljuk a saját álláspontunkat. A kávézás veszedelmeivel gyakran riogatnak a hírekben, a teát viszont magasztalják, de többnyire nem az Indiában is legtöbbet fogyasztott feketét, hanem a zöldet.
Milyen érvekkel szállhatunk síkra, ha épp egyiket vagy a másikat kedveljük?
Érvek kávézóknak
|
Érvek feketeteázóknak
|
Kifogy, mint az olaj?
Az igazi pánik tavaly novemberben tört ki az interneten, miután egy méretes cikkben azt fejtegették, hogy a kávé hamarosan nehezen megfizethető luxuscikké válik. A Starbucks közben már Obamánál kampányol, hogy tegyen valamit a globális felmelegedés ellen, különben néhány évtized múlva nem terem majd elég kávécserje.
Az árat az időjárási viszontagságok mellett az egyre szívósabb kártevők és a folyamatosan növekvő kávéfogyasztás hajtja fel. Az éves fogyasztás most négyszázmilliárd csésze. A Koffein és kultúra című könyv amerikai szerzője viszont azzal nyugtatja a kedélyeket, hogy a kávé nem fogyhat ki úgy, mint az olaj. Időnként felszökhet az ára a nagy kereslet miatt, de erre válaszul majd több kávécserjét ültetnek, és éveken belül megint annyi kávénk lesz, amennyit csak szeretnénk. Csak kibírjuk ébren.