Böjt = méregtelenítés
A böjt és a méregtelenítés nem ugyanaz. A legnagyobb különbség közöttük, hogy a böjtnél nemcsak a testi, hanem a lelki megtisztulásnak is nagy jelentősége van. A böjt éppen ezért elvonulást igényelne, a méregtelenítő kúrát viszont bármikor bevállalhatjuk, hiszen ilyenkor csak a test belső tisztulásán van a hangsúly, és napi 5-6 étkezés is megengedett, sőt szükséges. A böjtök többségénél vannak úgynevezett nem evéses időszakok is, amikor semmilyen szilárd táplálékot nem fogyaszthatunk.
Ha természetes méregtelenítő levet iszom, azzal nem ártok a babának
Gyakran hisszük azt, hogy ami természetes, az magától értetődően egészséges is. Kovács-Nagy Eszternél megfordultak már olyan kismamák, akik a terhességük alatt méregteleníteni akartak, de persze úgy, hogy közben tudjon fejlődni a baba.
Azt gondolták, hogy ha természetes méregtelenítő leveket – például kókuszlevet – isznak, azzal nem árthatnak a magzatnak. Pedig ez nem így van – mondja a dietetikus. – Várandósság és szoptatás alatt szigorúan tilos mindenféle méregtelenítő kúra, böjt vagy fogyókúra, mert a kismamából felszabaduló méreganyagok átmennek a babába, és károsíthatják a magzatot. Még akkor is, ha a kismama semmi mást nem csinál, csak kókuszlevet iszik.
Éhezni fogok a kúra alatt
Méregtelenítés alatt a szervezetünk „átkapcsol” egy másfajta üzemmódba, és elkezdi felhasználni a belső energiatartalékait: lebontja a fehérjét, majd a zsírt, és ebből energiát nyer – ezért nem leszünk éhesek. Fontos, hogy fokozatosan térjünk át a méregtelenítő étrendre: így garantáltan nem fog korogni a gyomrunk.
Turmixgéppel is készíthetek méregtelenítő italokat
Tévedés, hogy a méregtelenítéshez vagy böjthöz használt italokat turmixolni is lehet. Csakis préselni szabad a gyümölcsöket, zöldségeket, hiszen csak így lesz rostmentes az ivólé. A méregtelenítésnél kulcsfontosságú ugyanis, hogy rostmentes legyen az étrend. A szervezet ilyenkor nem emészt, teljesen lelassult állapotba kerül az emésztőrendszer. Ha rostokat juttatunk be, akkor viszont megindul az emésztés, így a szervezet a bélsármaradványok és a mérgek helyett a rostokat fogja kipucolni – tehát oda a méregtelenítő hatás.
Méregtelenítés = fogyókúra
Bár a méregtelenítésnek és a böjtnek pozitív hozadéka lehet, hogy megszabadulunk néhány kilótól, egyik kúrának sem a fogyás a célja. Ha a méregtelenítés után visszatérünk a régi életmódunkra, vissza fognak kúszni a kilók.
Veszek a patikában valamilyen méregtelenítő italt, és nem kell bajlódnom az étrenddel
A méregtelenítés egy folyamat, ami egyénre szabott étrendet követel. A dietetikus másfél-két órás beszélgetés után állítja össze azt a kúrát, ami számunkra a legideálisabb. Ezt nem lehet helyettesíteni csak azzal, hogy iszunk valamilyen italt – amelyek többségének összetételét ráadásul nem is ellenőrzik.
Bármikor méregteleníthetek, amikor csak kedvem tartja
Nem alkalmas minden időszak a böjtre és a méregtelenítésre. Télen például inkább raktároz a szervezetünk, ilyenkor nem jó megvonni tőle a táplálékokat. A legjobb, ha olyan időszakokban tartunk méregtelenítő kúrát, amikor vannak idénygyümölcsök, mert azokban van a legtöbb ásványi anyag, vitamin és nyomelem. Az sem jó, ha túlzásba esünk: évente 3-4 méregtelenítő kúránál többet ne tartsunk!
A cikk nyomtatásban a Nők Lapja e heti számában jelent meg.
A legfrissebb szám tartalmából:
- Béres Alexandra: „Jöhet akárhány gyerek!”
- 3 fantasztikus halas recept a sztárbloggertől
- Szeretnél vegyszermentes háztartásban élni? – Így kezdj hozzá!
- Varró Dani: Misi és a túlbuzgóság
- Hét tévhit a méregtelenítésről
- Azonnal abbahagyni az otthoni tanulást!
- Kamarás Iván: „Szembe kellett néznem önmagammal”
- Fantasztikus képek a cirkusz titkos világából
Ha előfizetnél a lapra, itt és most megteheted!