Dunát lehetne rekeszteni abból a sok könyvből, kutatásból, tippből és receptből, ami arra próbálja megadni a választ, hogy hogyan lehet elérni és fenntartani egy párkapcsolatot. Amiről azonban csak kevés szó esik, amit csak ritkán nevelnek belénk, és még ritkábban tanulunk tudatosan, az nem más, mint a nevetés. Ez az elemi képesség, adottság, tudás az, ami sok párkapcsolatból hiányzik, a felek nagyon gyakran nem együtt, hanem külön, például a tévé előtt vagy egy vicces e-mailen, egymagukban nevetnek – vagy egyáltalán nem nevetnek.
Pedig a közös, otthon született nevetés az, amire a legtöbb párkapcsolatnak szüksége van, ez az, ami érzelmileg összeköt két vagy több embert, s lehetővé teszi, hogy beszélő és hallgató egy hullámhosszra kerüljenek. Ezt bizonyította többek között Robert Provine neurológus is, aki hétköznapi körülmények között párok ezreit leste meg és analizálta nevetés közben.
A szakember szerint a nevetés megalapozza és gyógyítja az emberi kapcsolatokat, pozitív érzelmi hangulatot teremt – két ember között olyan hangulatot hoz létre, ami miatt szeretnek egymás társaságában lenni. A nevetés oldja a dühöt, a szorongást, az agressziót, de gyakran ez az út az intimitás felé. A nevetéssel persze a problémák nem oldódnak meg, de összeköti a párokat, megerősíti a kapcsolatot, mind testileg, mind lelkileg felvértezi az embert – de ami ennél is fontosabb, a nevetés élénken tartja a kapcsolatot.
Keressük Magyarország legboldogabb pillanatát és az ország legszélesebb mosolyát! Az első körben (június 18-tól – június 24-ig) töltsd fel a kedvenc mosolygós képed (magadról vagy másról), válaszd ki a kategóriát (gyerekek, férfi, nő, társaság), és jelöld meg, ki van a képen! A második körben (június 25-től – július 1-ig) várd a szavazatokat, és ajánld jelöltedet a Facebookon barátaidnak. Eredményhirdetés: Minden kategória első három győztes fotója július 2-án kikerül a Nők Lapja Café nyitóoldalára és megjelenik a nyomtatott Nők Lapjában is! Töltsd fel a mosolyod és kattints! |
Mindenki meg tud tanulni nevetni
„A Szonda Ipsos felmérése alapján a magyar az egyik legpesszimistább nép, nagyon keveset nevetünk” – kezdi Aranyosi Ervin nevetésterapeuta, aki már telefonon keresztül is könnyűszerrel nevetésre bírja az embert. – A nevetés képessége azonban mindenkiben benne van, a kérdés csak az, hogy ez mennyire van elfojtva. A szülők, a tanárok vagy a munkahely szigora ugyanis gyakran útját állja a felszabadultságnak. A vezető beosztásúak például jellemzően úgy gondolják, hogy a nevetés nem fér össze a szerepükkel, minta az rombolná a tartást, mintha az csökkentené méltóságukat. Sajnos sokan vannak olyanok is, akikben annyira erősen dolgozik a gátlás, hogy rendszeresen alkoholhoz vagy más szerekhez nyúlnak. Ők azok, akik valószínűleg nem tudják, hogy létezik egy ennél sokkal olcsóbb, hatékonyabb »oldószer« is, a nevetés.”
A nevetés megtanulható, párban is, egyedül is, magyarázza a szakember, aki a nevetésterápia alkalmával olyan gyakorlatokat ad, amivel bárki meg tud tanulni egyedül, a tükör előtt állva nevetni. A legkönnyebben azonban csoportos foglalkozások alkalmával csalható elő a nevetés, itt az emberek egyszerűen nem tudják megállni, hogy ne nevessenek. A nevetés ragályos.
Tudtad? • A nevetés legfontosabb jótékony hatása, hogy összehozza az embereket. A nevetés egészségre gyakorolt jótékony hatása is abban áll, hogy a szociális kapcsolatokat támogatja. |
Nem jön magától?
A lehető legegyszerűbb módja annak, hogy a másikat nevetésre bírjuk, ha alaposan megcsiklandozzuk. Sokan úgy tartják, hogy a csiklandozás egy szociális játék, ami egy adok-kapok állapotot alakít ki két ember között, hiszen önmagát senki nem tudja megcsiklandozni, ahhoz mindenképp egy másik ember „segítsége” szükséges. A csiklandozással vonzalmat, ragaszkodást és szeretet fejezünk ki – ami akár a szexuális vágyat is beindíthatja.
Így működik a csoportos nevettetés: