– A hatvanas évek óta megnégyszereződött az elhízottak száma. Érthető hát a fokozódó nyomás: fogyjunk le! Az eltúlzott karcsúságvágy azonban veszélyekkel jár. A média azt üzeni, a siker és a népszerűség feltétele a soványság. A hazai serdülő lányok közel fele fogyókúrázott már, harmaduk pedig többször is – állítja Forgács Attila klinikai szakpszichológus, a Budapesti Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. – A tizenegy éves brit lányok egyharmada a magazinokban látott vékony hírességeket okolja a sikertelenségeiért, háromnegyedük pedig a barátnők hatására problémázik állandóan az alakján. A fogyókúra leggyakoribb indítéka a szépség elérése, nem pedig az egészség megtartása. Már a nagyon fiatal lányok is jelentős időt töltenek el az interneten kutatva, hogyan tudnának minél vékonyabbak lenni.
Mi az a pro-ana?
A 21. században a soványságkultusz vírusa az interneten terjed. A pro-ana (az anorexiát segítő) weboldalak az anorexia Ana nevű istennője előtt hódolnak. Az ilyen oldalakon nem csupán fogyókúrás módszerekről lehet olvasni, de tanácsok kaphatók arról is, hogyan lehet az ételhez való problémás viszonyt a hozzátartozók elől eltitkolni, mit kell hazudni az orvosnak, a tanároknak, vagy milyen ételeket lehet könnyen kihányni. Thinspiration néven (a vékony jelentésű „thin” és az ösztönzést jelentő „inspiration” szavak összevonása) képek találhatók a pro-ana oldalakon olyan hírességekről (többek között Victoria Beckhamről és Kate hercegnőről), akiknek a soványságát követendőnek tüntetik fel. A pro-ana oldalak e betegséget normálisnak állítják be, amikor az anorexiát egy lehetséges, választható életstílusként ábrázolják. A pro-ana bagatellizálja a kórt, ráadásul egyre vadabb és veszélyesebb koplalási technikákra buzdítja híveit. Ezért sokkal súlyosabb anorexiás tünetekre számíthat, aki az oldalakat látogatja.
Akár egy szekta
Forgács Attila doktor a pro-ana oldalak látogatóinak online közösségét találóan e-szektának nevezi.
– Az internet megjelenése előtt az anorexia magányos kór volt. Az anorexiások a betegség ritka előfordulása, másrészt titkolt jellege miatt sem érintkeztek egymással. Az online világban azonban könnyen egymásra találhatnak minden merev és szélsőséges elképzelés hívei, így a pro-anások is. Ezek a közösségek szektás jegyeket mutatnak, hiszen csak egymással érintkeznek, és az érdeklődésük kizárólag a fogyásra szűkül. Az ellenérvek leperegnek róluk, nem fogadnak be olyan új információt, amely megrengetné a hitüket. Felismerhető a pro-ana oldalakon a hittérítők küldetéstudata éppúgy, mint az übermensch- (felsőbbrendűségi) szindróma is. Magukat kiválasztottakként ünneplik, akik lerázzák magukról az evolúciós béklyókat, mert képesek uralkodni az állatias ösztönökön, az éhségen és a nemi vágyon. A kívülállókat megvetik és ellenségként kezelik. A pro-ana oldalak a 90-es években jelentek meg külföldön, hazánkban pedig 2006-ban észlelték az elsőt. Magyar nyelven ma 15-20 ilyen honlapot tartanak számon a szakemberek, ebből 13 jelenleg is aktív. A külföldi adatokat nehezebb megbecsülni. Annyi biztos, hogy 2006 és 2007 között 470 százalékkal nőtt az evészavarokat dicsőítő oldalak száma: 2009-ben már 1 millió 300 ezer találatot adott ki a Google a „pro-ana” kulcsszóra. Számuk 70 ezerre csökkent, amint egyes országok (például Franciaország) jogszabályokkal kezdtek fellépni ellenük. Azonban rövidesen ismét 500 ezerre emelkedett a pro-ana találatok száma, amint a szervereket külföldre menekítették.
Fontos tudni, a valódi anorexiások aránya kortól, divatirányzatoktól és a pro-ana oldalak számától is független, masszívan 0,5-1 százalék közé tehető. Ez egy potenciálisan végzetes kór, hiszen szakszerű beavatkozás nélkül a betegek nyolc százaléka tíz éven belül meghal. A pro-ana oldalak terjedése tehát nem a halálos anorexiások számát, inkább csak az önértékelési zavarok, illetve a fogyókúrák számának növekedését eredményezi. A kóros soványság mindig is jelen volt a társadalomban, csak azokban a korokban, amikor az éhezés a közösség alapélménye volt, nem tűnt fel. Anorexiás volt például Szent Margit és Sissi királyné is. S már a görög mitológiában is megjelenik az éhség Limos nevű istennője, aki az ábrázolásokon kórosan sovány volt. A középkorban éhező szentként tisztelték az anorexiást, vagy boszorkányként égették el. Hiszen azért olyan sovány, hogy a seprű elbírja…
Anorexia mint divat
– A fogyókúradivat egyik legérdekesebb vonatkozása, hogy nem azok diétáznak, akiknek szükségük lenne rá – mondja Forgács Attila. – A magyar valódi kövérek 38 százaléka még sosem fogyókúrázott. A „Légy karcsú!” médiaüzenetre leginkább a fiatal lányok és asszonyok fogékonyak.
A szakember több mint 1000 hazai fogyókúrareklámot gyűjtött össze. Nincs még egy szolgáltatás, eszme vagy termék a modern társadalomban, amelyre akkora kereslet lenne, mint a soványságra.
Az anorexiát a Twiggy becenevű, csontsovány brit modell a hatvanas években hozta divatba. A soványság históriája ugyanakkor szorosan összefügg a feminizmus történetével is: a vékony szexideál akkor jelent meg, amikor a nők szabadulni igyekeztek a háziasszony és családanya kövérkés sztereotípiájától.
– Korábban a lányok akartak az anyjukra hasonlítani, ma az anyák akarnak úgy kinézni, ahogyan a lányaik – fogalmaz a pszichológus.
A média mindeközben homlokegyenest ellentétes üzenetekkel bombázza a nőket. „Légy sovány!”, de „Fogyassz többet!”, csak hogy kettőt említsünk a sok ellentmondó felhívás közül.
A kóros soványsággal kapcsolatos legújabb kulturális jelenség az anorexia ihlette divat (Anorexia Inspired Fashion). Az öltözködési irányzat olyan ruhák és ékszerek viselését írja elő, amelyek anorexiás megjelenést tükröznek. A ruha redői a bordákat mintázzák, míg a nyaklánc a gerinc kidudorodását hangsúlyozza, így a viselője úgy fest, mint ruha nélkül egy anorexiás. Szerencsére, Magyarországra nem ért el a trend. Még…