Vajon milyen okokra vezethető vissza ez a veszélyes állapot? Az öregedés természetesen nem csupán szervezetünk egészét, hanem az egyes szerveket is érinti, ha nem is egyforma mértékben. Az elöregedés sorrendje sok tényezőtől függ, például örökletes tulajdonságoktól, az igénybevétel nagyságától, különféle betegségektől. A méhlepény az egyetlen olyan szerv, melynek átlagosan csupán negyven hét az élettartama.
A dohányzás ugyancsak gyorsítja valamennyi öregedési folyamatot, ráadásul olyan betegségeket is viszonylag hamar előidéz, amelyek egyébként talán csak évek múlva jelentkeztek volna. A lepény meszesedése ennek az öregedési folyamatnak a jele.
A meszesedési folyamatot és ennek mértékét még ultrahangvizsgálattal is nehéz felismerni, mert nem mindig sikerül kellő pontossággal nyomon követni. Így előfordulhat, hogy a lepény még a szülés megindulása előtt oly mértékben elöregszik, hogy már nem képes ellátni a magzatot.
Akinél genetikai hajlam miatt következik be ez az állapot, jobban ügyeljen az egészséges életmódra, s feltétlenül mellőzze a dohányzást, az alkoholfogyasztást és más, az öregedést gyorsító tényezőket. Minden kismamának ajánlható, hogy helyesen és mértéktartóan táplálkozzon, kerülje a cukros ételekből és italokat, folytasson stresszmentes életmódot, így mindenképpen meghosszabbodik a méhlepény élettartama, és állapota is jobb lesz.
Szaktanácsadó: Dr. Török Miklós docens, szülész-nőgyógyász