Természetes édesítőszerek
Az őrölt szentjánoskenyér-por (karob) valamennyi enzimet, nyomelemet, vitamint tartalmazza, amely a mesterséges édesítőszerekből hiányzik. Bátran használhatjuk sütéshez, főzéshez – tejbegríztől kezdve, tortákon át mindenhez. Kávéba és teába tehetünk mézet is!
Tippek – a függőség legyőzéséhez
• Szabaduljunk meg minden olyan ennivalótól, amelyik hozzáadott cukrot tartalmaz, egyszerűen dobjuk ki ezeket!
• Amíg a függőség el nem tűnik életünkből (ez körülbelül két hónap), ne együnk kukoricát, mert a feldolgozott ételek cukortartalmának nagy része kukoricából származik, így fogyasztása sóvárgást okozhat!
• A vércukorszint zuhanása esetén – fáradtság, verejtékezés – se édesség után nyúljunk, hanem együnk burgonyát, sós kekszet vagy olajos magvakat!
• Mindig olvassuk el az élelmiszerek címkéjét, ha cukrot tartalmaz, tegyük vissza a polcra!
• Kerüljük a szacharint, a mesterséges édesítőszereket és az üdítőitalokat!
Teszt
Cukorfüggő vagyok?
1. Nem szoktam mindennap finomított cukrot enni.
Igaz/Hamis
2. Akár több napon keresztül is megvagyok cukrozott élelmiszerek nélkül.
Igaz/Hamis
3. Meg tudom állni egy szelet csoki vagy süti evése után, hogy nem eszek tovább.
Igaz/Hamis
4. Akár három vagy négy órát is tudok evés nélkül létezni úgy, hogy közben nem jön rám remegés, fáradtságérzet, izzadás, ingerlékenység, depresszió vagy nyugtalanság.
Igaz/Hamis
5. Felkelés után több mint egy órán keresztül kibírom evés nélkül.
Igaz/Hamis
6. Nem okoz gondot, ha egy-két napig nem iszom édesített üdítőket.
Igaz/Hamis
7. Nem eszem édességet az étkezések után.
Igaz/Hamis
8. Lehet otthon csokoládé és más édesség is, de meg tudom állni, hogy ne egyem meg.
Igaz/Hamis
9. Sosem sóvárgok cukor, kávé, csokoládé vagy alkohol után.
Igaz/Hamis
Ha több mint három esetben “hamis” választ adtunk az állításokra, akkor fennáll a veszélye, hogy érzékenyek vagyunk a cukorra. Vágyódunk rá, elvonási tünetek alakulnak ki, ha nem jutunk hozzá, és rövid ideig jobban érezzük magunkat, ha édességet eszünk. A jobb közérzet reményében elfogyasztott cukorral valójában csak rosszabbá tesszük állapotunkat. Érdemes szakemberhez fordulni!
Ha három vagy kevesebb esetben jelöltük be a “hamis” választ, akkor nem függünk a cukortól, de így is érdemes odafigyelni táplálkozásunkra. Lehet, hogy nem ismerjük fel, milyen sok cukrozott ételt fogyasztunk, nem egyértelműen édesség formájában, hanem például konzervált húsok vagy gyümölcsök feldolgozásánál, alkoholban, ketchupban vagy lekvárokban.