1. Iskolarendőr
Bűnmegelőzési tanácsadó – hivatalosan így nevezik a szeptembertől a középiskolákban munkába álló rendőröket. Nem mindenhol, csak a „kiemelten veszélyeztetett” iskolákban lesznek. A szolgálati nyugdíjba vonult rendőrök legfeljebb 3 iskolában szolgálhatnak, és a tantestület tagjaiként felügyelik a diákokat. Azt remélik, hogy az iskolarendőrök jelenléte csökkenti majd a drogfogyasztást és az iskolai agressziót.
2. Mindennapos testnevelés
Szeptembertől bizony minden tanítási napon lesz testnevelésóra – szóval gyakrabban kell mosni a tornazsákot. Egyelőre nem minden évfolyamnak kell minden nap testnevelésórára menni: az 1–2., az 5–6. és a 9–10. évfolyamnak lesz napi egy órája, és majd 2015/2016-os tanév lesz az első, amikor mindenkinek kötelező lesz.
3. Relaxáció
Nem külön óraként, de a testnevelésóra részeként kötelező lesz az iskolai relaxáció. A tizenévesek 37 százalékánál jelentkeznek stressztünetek: fáj a fejük, a gyomruk, és 60 százalékuk panaszkodik fáradságról – mondta Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus a Magyar Nemzetnek. A szakember szerint a relaxáló gyakorlatok javítják a gyerekek koncentráló- és problémamegoldó képességét.
4. Új tantárgyak
Nemcsak relaxáció lesz az új tananyagban, szeptembertől új tantárgyakat is kell tanulniuk a gyerekeknek. Az elsősöknek és az ötödikeseknek erkölcstant vagy hittant kell tanulniuk – erről korábban dönthettek a szülők, melyiket tanulja agyerek a kettő közül. Az ötödik osztályban heti egy óra dráma és tánc vagy hon- és népismeret, a kilencedik évfolyamon pedig dráma és tánc vagy mozgókép és médiaismeret közül kellett választaniuk az iskoláknak.
5. Négyig maradni kell
A köznevelési törvény előírja, hogy az általános iskolákban a foglalkozásokat úgy kell megszervezni, hogy azok délután négy óráig tartsanak, maradni pedig kötelező. Persze ha a szülő nem akarja, akkor kérhet felmentést az iskolaigazgatótól.