Sokan talán nem is tudják, de “levestani” szempontból nem minden krémleves krémleves, van olyan, ami püréleves. A különbség az, hogy a pürélevesek esetében nem használunk tejterméket a sűrítéshez, míg a krémlevesek tejtermékkel, tojássárgájával sűrítettek. Napjaink trendje az, hogy igyekeznek könnyíteni a fogásokon, azonban összességében elmondható, hogy sem krém-, sem pürélevesből nem kíván az ember akkora mennyiséget fogyasztani, mint az úgynevezett tiszta, híg, húsleves jellegű levesekből. A püré- és a krémlevesek esetében szabadon szárnyalhat a fantáziánk, készíthetjük egy vagy többféle zöldségből, gyümölcsből, számtalan módon ízesíthetjük, garázdálkodhatunk kedvünkre a fűszerpolcon, játszhatunk a leves sűrűségével, a zöldséget különféle alaplevekben is elkészíthetjük, így is más-más ízt kapunk. A levesbetétek sem merülnek ki a cérnametéltnél…
- kerülhet aprított zöldfűszer a tetejére (petrezselyem, bazsalikom, koriander, snidling, rozmaring, kakukkfű, zsálya, menta, levendula, turbolya, hogy csak néhányat említsünk)
- bolondíthatjuk pirított magvakkal (tökmag, napraforgó, dió, mogyoró, kesudió, paradió, pisztácia, stb.)
- locsolhatunk a tetejére jófajta olajokat (dió, mogyoró, olíva, szőlőmag…) vagy ecetet (málna, balzsam, almaecet)
- aromatizálhatjuk reszelt citrushéjjal (citrom, lime, narancs, mandarin)
- kanalazhatunk a tetejére tejhabot, és már kész is a trendi vargánya, cékla, paradicsom stb. cappuccino
- kínálhatunk hozzá kenyérféléket: pirított kenyérkockákat (kruton), sajtos csigát, grissinit, megszórhatjuk pirított morzsával
- kerülhet rá nyers zöldség, gyümölcskockák, vagy csírák
- adhatunk hozzá zöldség- vagy gyümölcschipset
- meglocsolhatjuk tejföllel, tejszínnel, joghurttal
- szórhatunk rá különböző sajtokat
- húsféléket: pirított szalonnakockákat, pirított kolbászkarikákat, csirkemellkockákat
Illetve mindezeket variálhatjuk is.
A fő szempont az legyen, hogy a kevesebb több. Ha az alapleves már fűszeres ízvilágú, inkább játsszunk a textúrákkal, tegyünk hozzá valami ropogósat, mint hogy például egy aromás olajjal locsoljuk meg.
A variációk száma végtelen. Hoztunk néhány példát sütőtökkrémlevesre, amit kínálhatunk pirított kenyérkockákkal, tökmaggal és tökmagolajjal, ropogós almaszirommal vagy sajtchipsszel is.
A sütőtökkrémleves azonban remek kéksajttal is, készíthetünk belőle “cappuccino”-t, keverhetjük körtével, almával, készülhet keletiesen curryvel, gyömbérrel, adhatunk hozzá sült, chilis sárgarépakockákat, hogy csak néhány variációt említsünk.
Összeszedtük az eddigi legjobb krémleveseinket!
Káposztakrémleves
Hozzávalók 4 főre::
- pár csipet só
- ízlés szerint bors
- 1-2 dl tejszín
- ízlés szerintElkészítése: A káposztát addig főzzük a húslevesben, míg megpuhul (körülbelül fél óra), utána leturmixoljuk. Ha túlságosan besűrűsödik, hígíthatjuk még húslevessel, majd hozzáadjuk a tejszínt, sózzuk, borsozzuk, igény szerint édesítjük egy k méz
- 15 dkg savanyú káposzta
- 2 l csirke alaplé
Elkészítés
Elkészítése:
A káposztát addig főzzük a húslevesben, míg megpuhul (körülbelül fél óra), utána leturmixoljuk. Ha túlságosan besűrűsödik, hígíthatjuk még húslevessel, majd hozzáadjuk a tejszínt, sózzuk, borsozzuk, igény szerint édesítjük egy kis mézzel, majd addig főzzük, míg felforr.
Levesbetétnek a friss, megmosott zöldségeket finomra vágjuk, majd leforrázzuk forró húslevessel, és szinte még nyersen tesszük a levesbe.
Tipp: Válasszunk hozzá nyugodtan levesbetétet is, pl.:sárgarépa, cukkini, fehérrépa |
Spenótkrémleves túrógaluskával
Spenótkrémleves túrógaluskával:
- pár cispet só
- 40 dkg spenótlevél
- 1-1,5 l alaplé
- túrógaluska ízesítéséhez kapor
- túrógaluska ízesítéséhez bazsalikom
- 1 dl tejszín
- ízlés szerint őrölt bors
- 10 dkg vaj
- 1 dl tej
- 4 gerezd fokhagyma
- 12 dkg túró
- túrógaluska ízesítéséhez snidling
Elkészítés
Vajon megpirítjuk a felszeletelt fokhagymát, hozzáadjuk a megtisztított spenótleveleket. Sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük húslevessel, turmixoljuk. Hozzáadjuk a tejet és a tejszínt, felforraljuk, és hideg vajdarabokat adunk hozzá. A finomra vágott zöldfűszereket alaposan összekeverjük a túróval, sózzuk, borsozzuk, kanállal galuskákat szaggatunk belőle, ezt adjuk tálaláskor a leveshez.
Csicseriborsó-krémleves
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1,5 dl tejszín
- 1 + 2 evőkanál olívaolaj
- 1/2 kiskanál fűszerpaprika
- 1 kiskanál ételízesítő
- 2 db csicseriborsó konzerv
- 1/2 kiskanál őrölt kömény
Elkészítés
Egy evőkanál olajon pirítsd meg az apróra vágott vöröshagymát és a fokhagymát.
Add hozzá a két doboz csicseriborsó-konzervet a levétől lecsöpögtetve, és öntsd fel fél liter vízzel (vagy fél liter zöldségalaplével), szórd meg Vegetával. 10-15 percnyi idő elegendő ahhoz, hogy összefőjön. Ekkor turmixold össze a leves tartalmát, és krémesítsd tejszínnel.
Két evőkanál olajban keverd el a pirospaprikát és az őrölt köményt, tálaláskor ezzel a szósszal meglocsolhatod a leves tetejét.