nlc.hu
Aktuális
21 országban dúl háborús nemi erőszak

21 országban dúl háborús nemi erőszak

Az elkövetőket szinte sosem vonják felelősségre, és gyakori, hogy az áldozatok nem kapnak segítséget a felépüléshez és az újrakezdéshez.

Afganisztántól a Közép-afrikai Köztársaságon és Mianmaron át Szíriáig 21 olyan országot sorol fel egy Ban Ki Mun főtitkár által jegyzett ENSZ-jelentés, amely a jelenlegi és közelmúltbéli fegyveres konfliktusokban elkövetett nemi erőszakról és más szexuális bűncselekményekről szól. A New Yorkban csütörtökön ismertetett jelentés szerint jelenleg példátlan nemzetközi összhang mutatkozik a háborús nemi erőszak – amely ellen Angeline Jolie is kampányol – felszámolására, de nemzeti és regionális szinten többet kell tenni az ilyen jellegű bűncselekmények ellen.
 
A jelentés felsorol 34 fegyveres csoportot – köztük milíciákat, lázadó csoportokat és kormányzati biztonsági erőket –, amelyek nemi és más szexuális erőszakkal gyanúsíthatók; a számba vett csoportok a Közép-afrikai Köztársaságból, Elefántcsontpartból, Kongóból, Maliból, Dél-Szudánból és Szíriából valók. Az elkövetőket szinte sosem vonják felelősségre, és gyakori, hogy az áldozatok nem kapnak segítséget a felépüléshez és az újrakezdéshez.

A 2013-as évet vizsgáló jelentés részletezi az ismertté vált szexuális erőszakot a 21 országban, köztük Angolában, Boszniában, Kambodzsában, Kolumbiában, Guineában, Libériában, Líbiában, Nepálban, Sierra Leonéban, Szomáliában, Srí Lankán, Szudánban és Jemenben. Kiderül többek között, hogy Afganisztánban az ottani emberi jogi bizottság szerint 2013 márciusa és szeptembere között negyedével nőtt a nők elleni erőszak aránya, Közép-Afrikában pedig az erőszak sokat alkalmazott formái voltak a szexuális bűncselekmények a helyi konfliktusban. Szíriában a nemi erőszak állandó kísérője a harcoknak, és az attól való félelem sokakat késztetett menekülésre.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top