nlc.hu
Utazás
Nézegess Árpád-kori templomokat!

Nézegess Árpád-kori templomokat!

Igazán nem lehet okunk panaszra, ami az Árpád-kori emlékeket illeti, szerencsére jó néhány fennmaradt, köszönhetően időtálló építőanyaguknak és különleges társadalmi szerepüknek. Némelyik templom már csak rom, mások viszont szépen felújítva a mai napig működnek.

Alsódörgicse

A középkorban még három különálló része volt Dörgicsének, így három Árpád-kori templomrommal is büszkélkedhet. Ezek közül a legrégebbi a felsődörgicsei, amely a 12. században terméskőből épült. Ezt a kicsinek bizonyuló templomot egy évszázaddal később háromszorosára bővítették. Kisdörgicse román építészeti jegyeket viselő templomát a 13. században emelték, éppúgy, mint Alsódörgicse látványos templomát. Ez utóbbi ikerablakos tornya és nagyobb méretű hajója viszonylag épségben vészelte át az elmúlt évszázadokat, ám a hajdan mellette álló kolostorból szinte semmi sem maradt.

Árpád-kori templomok

 

Őriszentpéter

Nevét a Szent Péter-templomról kapta. A település legrégebbi épülete a Templomszeren áll, védőszentje Szent Péter apostol.

Szabadon álló, egyhajós, a hajónál keskenyebb szentélye félköríves záródású. A torony a nyugati homlokzatból kilép, a szentély északi oldalán sekrestye áll. A hajó nyugati végében egy középoszlopos, két nyomott íves román karzat, oldalfalain két, illetve három ülőfülke látható. A nyugati oromfalat a torony tagolja, melynek harmadik szintjén körablak látható, a harangok szintjén középoszlopos ikerablakok félköríves záródással, fölötte vakívsoros párkány, a torony cseréppel fedett, gúlasisakos.

A déli homlokzatán a kapu gazdag román, egylépcsős bélletű, pálcatagos, félkörív záródású, a homlokzaton különböző méretű és bélletű résablakok és lizénák láthatók.

Árpád-kori templomok

 

Velemér

A Szentháromság tiszteletére szentelt egyhajós, nyugati tornyos, a nyolcszög három oldalával záródó szentéllyel ellátott, kőből és téglából épült, keletelt veleméri katolikus templom a mostani falu déli végében található Papréten emelkedik. Építésének idejét nem ismerjük; először egy 1360-ban kelt oklevélben említik; ez megnevezi, hogy a Szentháromságnak (Scentrynitas) szentelték.

Érdekessége, hogy a veleméri templomot nem pontosan keletelték, hanem úgy építették, hogy a Szentháromság vasárnapján kelő nap első sugara a Szentháromság szentély boltozatán lévő jelképére essen.

Árpád-kori templomok

 

Nézd meg a további 7 templomot is a Mert utazni jó, mert utazni érdemes blogon!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top