Mikor lett siket és vak? Vannak emlékei korábbról?
A retina pigmentosa diagnózist a János kórház már 1977-ben megállapította, de én csak 1983-ban értesültem róla, tehát 32 éves koromban. Addig éltem kortársaim szokványos életét: tanultam, dolgoztam, családot alapítottam. 1993 decemberében a fokozatosan romló látásom mellé egy vírusos betegség következtében halláskárosodás is fellépett, innen datálható a siketvakságom. 1995-ben rokkantnyugdíjba küldött a legutolsó munkahelyem, és 12 év csend után mozgalmassá vált életem.
Az interjút e-mailben készítjük, most is olvassa a kérdéseimet, és e-mailben válaszol, hogyan lehetséges ez?
Egy úgynevezett képernyőolvasó program az írott, szöveges részeket megfelelő szerkezetben és sorrendben hangosan elmondja. A folyamatba billentyű parancsokkal beavatkozhatok, és pillanatnyi igény szerint változtathatok. A vakok számára ez hatalmas segítség, de a hazánkban legelterjedtebb JAWS vagy NVDA programok is csak akadálymentes (értsd nem grafikus) felületen tudják segíteni a fogyatékkal élőket. Egy e-mail felolvastatása, egy válasz megírása ilyen akadálymentes alkalmazás a képernyőolvasók számára. Egér helyett nyilakkal és más billentyűkkel történik a vezérlés.
Sokfelé járt már a világban? Miért utazik?
Mi a sok? Még mindig rengetegen vannak kis hazánkban, akik egész életükben ki sem teszik a lábukat az országból. Az elmúlt két évtizedben évente, kétévenként sikerült valahova eljutni – köszönhetően párom érdeklődésének, mozgékonyságának. Amióta anyósomat szárnyaink alá vettük, és feleségem mozgékonysága is alábbhagyott – megritkultak a lehetőségek.
És akkor a felsorolás: francia Disneyland Párizzsal, Anglia, Szlovákia, Skócia, Erdély, Írország- északír tartomány, Erdély, Egyesült Államok, Bulgária. Utazni pedig azért utazok, amiért mindenki más: személyesen megtapasztalni azt, amit nem lehet fotelból. Ehhez pedig jó társaság is szükséges, melynek segítségével lehet elmélyíteni az út során keletkező élményeket.
Hogyan készül fel egy-egy utazásra és hogyan fogadja be a dolgokat, amiket nem láthat? A teljes interjút az Utazz másképp blogon találod.
Látogasd meg Miklós blogját a Hallatlant is!