A WHO (Egészségügyi Világszervezet) hepatitis A-val közepesen fertőzött területté minősítette vissza hazánkat 2012-ben, hiszen a hepatitis A-esetek száma megsokszorozódott a korábbi évekhez képest, ezért különösen javasolt a védőoltás felvétele. Az 50 év alatti korosztály nagy része nem esett át korábban hepatitis A-fertőzésen, így ők fogékonyak a fertőzéssel szemben.
Pontosan mi a hepatitis?
A hepatitis a májgyulladással, májsejtek károsodásával járó betegségek összefoglaló neve. Többféle változata is ismert. Az A típusú fertőző májgyulladás a hepatitis egyik széklet útján, szájon át terjedő válfaja, az egyik legelterjedtebb vírusfertőzés a világon.
A betegség lappangási ideje nagyon hosszú, tünetei (gyengeség, fáradtság, hasi fájdalom) akár hónapokig is elhúzódhatnak.
Hogyan fertőződhetünk meg?
Könnyen megfertőződhetünk az alábbi élelmiszerek fogyasztásakor:
- mosatlan vagy fertőzött vízzel mosott gyümölcsök és zöldségek (még a fagyasztott is)
- szennyezett vízből készült fagylalt, jégkocka
- nem ivóvíz minőségű víz
- tengeri herkentyű
A vírust könnyen elkaphatjuk nyilvános mosdókban vagy akár tömegközlekedés során is.
Az alapvető higiéniai szabályok betartásával csökkenthetjük a fertőzés esélyét, de a betegség csak védőoltással előzhető meg hatékonyan. 2 oltás szükséges az évtizedeken át tartó védelemhez.
Miért érdemes kombinált hepatitis A és B elleni védőoltást kérni?
Hazánkban 1999 óta hepatitis B ellen kötelezően oltják a 13 éves fiatalokat. Aki 29 évesnél idősebb vagy 13 évesnél fiatalabb, védtelen a hepatitis B-fertőzéssel szemben is. Számukra a kombinált hepatitis A és B elleni védőoltás felvétele ajánlott. A 3 adagos oltási sor beadatásával több évtizedre szóló védettség szerezhető mind az A mind a B típusú vírusos májgyulladás ellen.
Ne késlekedj, oltasd be magad időben háziorvosoddal!
A hepatitisről és az oltásokról bővebben az alábbi weboldalon olvashatsz: http://www.utazaselott.hu/hepatitis
* Forrás: WHO Internaional travel and health 2012.
HU/HAV/0003/14 A cikk a GSK közreműködésével jelent meg.