„Kánikulában figyeljünk az idősekre, krónikus betegekre, az elhúzódó hőség megterheli szervezetüket” – mondta Pintér Ferenc orvos-meteorológus, a Meteo Klinika igazgatója, majd felsorolta a hőkifáradás legjellemzőbb tüneteit is. Ezek:
- fejfájás,
- hányinger,
- zavartság,
- forró bőr.
A szakember hangsúlyozta, ezekre a tünetekre már csak azért is érdemes nagyon odafigyelni, mert az extrém melegben a hőkifáradás hamar az életet veszélyeztető hőgutává súlyosbodhat. A szakember szerint ilyenkor fontos a szervezet hűtése, a folyadék és a só bevitele.
Nem szabad ugyanakkor alkoholt, cukros folyadékot és kávét fogyasztani, sőt még a klímaberendezésekkel is érdemes nagyon vigyázni – figyelmeztetett a meteorológus. Hozzátette: a túlzott klímahasználat az autóban is veszélyes lehet, mert jelentősen ronthatja a vezetési képességeket, pláne, ha túl nagy a benti és a kinti hőmérséklet közti különbség.
A szakember szerint a vízparton nyaralóknak a napszúrás veszélyére kell figyelniük, ezt nem enyhíti, ha vízbe mennek. „Délelőtt 11 óra és délután 15 óra között nem érdemes a napon tartózkodni, a fejet pedig védeni kell az erős napsütéstől” – mondta Pintér Ferenc.