Ha nem is férfiaknak találták ki, valószínűleg ők álmodták meg az irodaépületeket, hiszen az építészek között, főleg a nagy tervezőirodákban világszerte csak nagyítóval találni nőket. A belsőépítészek között jóval kiegyenlítettebb a nemek aránya, de a fő irányvonalakat ez sem nagyon töri meg. A vállalati pihenőszobákban több a babzsákfotel és a csocsóasztal, mint a fényterápiás helyiség, a gyerekszoba, a csobogó vagy a növényekkel teleültetett (téli)kert.
Nem csoda, ha sokan egyáltalán nem érezzük jól magunkat ezekben a terekben. Na de mi az, amin lehetne és érdemes lenne változtatni ahhoz, hogy a nők otthonosabbnak érezzék az irodai környezetet? Egy ausztrál lap szerzője barátai bevonásával összeállított egy igen hosszú listát, most erről válogattunk:
1. Cipős szekrény
Nagyon sok nő visz váltócipőt a munkahelyére, akármilyen évszakról legyen is szó. Teljesen ésszerű javaslat, hogy ezeknek is legyen helyük az irodában.
2. Megfelelő világítás
Aki próbálta már otthon átalakítani a világítást barátságosabbra, melegebb fényt adva a lakásnak, az tudja: ég és föld a különbség. Különösen télen, amikor szinte egész álló nap felkapcsolt villany kell a munkához. Nemcsak a hangulatunkat befolyásolja, de hirtelen kellemesebbnek tartanánk a munkatársainkat is, ha nem karikás szemű, sápadt alakokat látnánk magunk körül.
3. Teázósarok vízforralóval
Ahol van, ott nagy hasznát veszik férfiak és nők egyaránt, különösen ha sokféle ízesítésű tea közül lehet választani. Sokkal jobban veszi ki magát, mint mikor mindenki az asztala fiókjában dugdosott teás dobozokból gazdálkodik.
4. Jobb étkezési lehetőségek
Azért az igazi az lenne, ha a büfékben nemcsak szendvics, sütemény és üdítő lenne a választék, hanem gyümölcssaláták, saláták, turmixok is helyet kaphatnának a kínálatban. Na és a menzák? Vagy rossz, vagy drága, vagy mindkettő. Pedig ezek étlapján is szerepelhetne egészséges vagy többféle étrendnek megfelelő menü. Diabetikus, tejmentes, húsmentes, persze ami megvalósítható.
5. Tükrök. Sőt, egész alakos tükrök
Nem rossz, ha pillantást tudsz vetni arra, rendben van-e az öltözéked, nem szalad-e a szem a harisnyádon. Férfiaknak sem árt természetesen.
6. Képek a falakon
Nem is kell magyarázni. A terek egyből barátságosabbak egy-két színnel a falon, ha már az épületek falain nem alakíthatunk.
7. Zárható szekrény a mosdóban
Lehetne ott tartani tampont, betétet, fogkefét vagy más hasznos dolgokat. Az sem baj, ha a mosdóban rendes fény és pult van ahhoz, hogy a sminkeden is igazítani tudj.
Na és férfiak is kellenek, ez már természetes. Egy átfogó európai felmérés is azt mutatja, hogy bármelyik országot is nézzük, bármilyen munkahelyről legyen szó, egyszerűen jobb az emberek közérzete akkor, ha férfiak és nők együtt dolgoznak. Kevesebb a feszültség, kisebb a stressz, egyszerűen jobb a hangulat.
Érdemes lenne tehát megfontolni, hogy – ha már úgyis ott töltjük fél életünket – barátságosabbá tegyük a munkahelyek berendezését. Szerintünk mindenképp megérné.
Volnának esetleg további ötleteitek?