Reménysugár a gyógyulásra
Ma már laboratóriumi és klinikai módszerekkel sokkal jobban tudják ellenőrizni, hogyan rosszabbodik a fertőzött állapota. Amikor elérné azt a szintet, amelynél már szövődmények lépnek fel a HIV következtében (vagyis amikortól AIDS-nek nevezik a betegségét), akkor kombinált gyógyszerkezelést ajánlanak föl neki. Ennek hatására az érintettek többségénél elérhető, hogy a vírus ne szaporodjon tovább, az immunrendszer helyreálljon, és a gyógyszerszedés mellett életminőségük ne romoljon – hogy meddig, ezt ma még nem lehet megjósolni, hiszen ezzel a kezeléssel még nincsenek hosszú távú tapasztalatok. Az azonban biztos, hogy a régebben megbetegedettek közül sokat elvesztettünk, ám akik megérték e kezelés lehetőségét, még ma is jól vannak.
Ez fenntartó, folyamatos kezelést jelent, tehát a pácienseknek sok gyógyszert kell szedniük, amelyeknek természetesen mellékhatásaik is vannak, ám a terápia hatására helyreáll az immunrendszer működése. Ha a beteg abbahagyja a kúrát, akkor a vírus visszatér, és a védekezőrendszer állapota tovább romlik.
Meddig szükséges ez a fenntartó kezelés? Bánhegyi főorvos szerint, reális esélye van annak, hogy előbb-utóbb olyan védőoltásokat fejlesztenek ki, amelyek beadásával „megtanítják” a fertőzöttek szervezetét arra, hogy képesek legyenek védekezni, s legyőzzék a naponta termelődő, néhány ezer vírust.
Előzzük meg!
Szakértőnk azt tanácsolja, hogy ne létesítsünk szexuális kapcsolatot egzotikus országokban, ahol a lakosság HIV-fertőzöttsége jelentősen magasabb, mint hazánkban! Tudni kell, hogy aki ilyen országokban szexuális szolgáltatást nyújt, vagyis prostituált, annak a fertőzöttségi esélye jóval nagyobb, mint az átlagnak. S ha valaki szerelembe esik egy egzotikus náció szülöttjével, mindenképpen ajánlatos HIV-tesztet elvégeztetni vele, amely megbízható eredményt ad. Igaz, a fertőzést a korai szakaszban (a fertőzöttséget követő egy-három hónapban), amikor még nincs ellenanyag-termelés, nem mutatja ki a vizsgálat. Érdemes tehát a tesztet később megismételtetni!
Bánhegyi doktor úgy látja, a betegek nem adják tovább a fertőzést szándékosan, ám egy részük szabados szexuális élete miatt kapta el a vírust, s a kór diagnosztizálása után sem változtatott életmódján. Ha egy egészséges ember HIV-fertőzöttel közösül, az esélye arra, hogy elkapja a vírust, egy a két-háromszázhoz. Azonban a gumióvszer helyes alkalmazása nagyságrendekkel csökkenti a fertőzés átvitelének lehetőségét.