nlc.hu
Életmód
Segítség, viszketek!

Segítség, viszketek!

Elviselhetetlenül viszket! Ég, mintha tüzes vassal sütögetnék! Sõt mi több, az emberek általában viszolyogva fordulnak el bõrbetegségtõl szenvedõ embertársaiktól. A bõrön jelentkezõ allergia ugyanis jól látható elváltozásokat okozhat.

Az elmúlt ötven évben folyamatosan nőtt hazánkban a bőrtünetekkel jelentkező allergiások száma. Sokan azt gondolják, hogy valamilyen vegyszerre, fémre érzékenyek. A legutóbbi évtizedek kutatásai azonban kimutatták, másutt kell keresni a felelősöket.





Legtöbbször „természetes anyagok”: balzsamok, illatanyagok okozzák a legtöbb ilyen jellegű bőrtünetet. Ezek mellé felsorakozik még a gumi alapanyagául szolgáló latex, valamint az állati fehérjék és a pollenek. Az okokat abban kell keresnünk, hogy az emberek többsége tudatosan kerüli a mesterséges anyagokat, s szívesebben vásárol olyan készítményeket, amelyek csak növényi kivonatokat, természetes eredetű alkotóelemeket tartalmaznak. Pedig nem igaz, hogy ezek nem okozhatnak túlérzékenységet csupán azért, mert növények olajaiból, kivonatából, főzetéből készülnek.

Például kínálkozik a népi orvoslásban, a kamilla. Talán nem is gondolnánk, hogy ez a fertőtlenítő hatású, gyulladáscsökkentő virág egyeseknél bőrgyulladást, csalánkiütést okozhat. Az aloé verát és a teafaolajat tartalmazó kozmetikumok egyaránt népszerűek, ám használatuk korántsem biztonságos mindenki számára. A kozmetikaipar mind a mesterséges, mind pedig a természetes E-vitamint szívesen alkalmazza termékeiben. Ezek a krémek, samponok, hajlakkok, dezodorok csalánkiütést okoznak az arra érzékenyeknek.





A legtöbb növényi eredetű, allergizáló összetevő az illatanyagokban található.
Egy felmérés adatai szerint a lakosság mintegy tíz százaléka allergiás rájuk. Talán nincs is olyan termék, amely ne tartalmazna valamiféle esszenciát, olajat, balzsamot. Ezek ekcémát, csalánkiütést, bőrelszíneződést okozhatnak, vagy fényérzékennyé tehetik a bekent, befújt, illatosított területet. Az illatmentes készítményekben elvileg semmiféle illatanyag nem lehet, sajnos ennek ellenére előfordul, hogy fedőillatot kevernek hozzájuk, anélkül, hogy feltüntetnék az összetevők között. Irritálhatják és allergizálhatják a bőrt az állati eredetű természetes anyagok, közöttük a számos kenőcs alapanyagául szolgáló lanolin is.








allergia teszt bőrön
Tünetek:

A bőrön jelentkező allergia jele lehet a jól ismert csalánkiütés. Nevét onnan kapta, hogy hasonló a csaláncsípés tüneteihez. Az apró, piros pöttyök vagy nagyobb, vörös foltok az egész testet beboríthatják, és erősen viszketnek, égnek, de a hámréteg ép marad. Kísérő tünet lehet a bőr vizenyős duzzadása mellett az, hogy a szemhéjak és az ajkak erősen megdagadnak. Pakolásoknál gyakori jelenség, hogy a kenőcs csíp, viszketést okoz. Ilyenkor legyünk óvatosak, mert ha érzékenyek vagyunk a kozmetikum valamely alkotóelemére, a későbbiekben az arc bedagadhat, ödéma alakulhat ki.

Ha a bőrünkön csalánkiütést észlelünk, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, mert a betegség elhanyagolása életveszélyes lehet. A bőrön látható allergiás reakció tünete lehet az ekcéma is.

Ekcéma esetén a gyulladás a bőr felületén, a hámrétegben alakul ki. Létezik heveny és idült fajtája is. Az előbbit hólyagos, nedvedző, míg az utóbbit száraz, de erősen hámló s csillapíthatatlanul viszkető bőr jellemzi. A betegség lassan, fokozatosan jelentkezik egy kisebb testfelületen. Később a kór vagy kiterjed az egész testre, vagy éveken át egy jól meghatározható részen lelhető fel.






Kezelés:

Az allergiás eredetű bőrelváltozások kezelésére ma már rendkívül hatásos szerek állnak az orvosok és betegek rendelkezésére. Sajnos a környezettől érkező elutasítás sok bőrgyulladástól szenvedő ember életét keseríti meg. A bőrgyógyászok nem győzik hangsúlyozni, hogy a betegség, bármennyire ijesztő is, nem ragályos: senki, semmilyen körülmények között nem kapja el fertőzés útján.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top