A tipegőknek az étkezés területén is napi rutinra és rendszerességre van szükségük. Fontos, hogy minél jobban ragaszkodjunk az étkezések, a játék és az alvás megszokott napirendjéhez. A napi három főétkezés mellett ajánlott a gyermeket tízóraival és uzsonnával is kínálni. Kaphat ilyenkor babakekszet, gyümölcsöt, joghurtot, kisebb kocka sajtot. A főétkezést kiváltani egyéb finomságokkal kifejezetten nem ajánlott.
Engedjük, hogy a gyermek maga irányítsa az étkezését – a kicsik tudják, mikor laknak jól, és ezt jelzik is. Semmiképpen ne erőltessük, mondván, hogy “még egy falat, kis szívem, és akkor játszhatsz a pöttyös dinóval”. A kicsik legtöbbször szívesebben esznek önállóan, mint segítséggel, ez pedig természetesen elég sok piszokkal járhat, jobb, ha ezt elfogadjuk. Hasznos, ha evés előtt “egész testes” partedlit adunk a gyerekre, akár olyat is, amelyet eredetileg festegetéshez ajánlott a gyártó. Az asztalon nem mutat a legjobban, de a “viaszkos vászonból” készült terítő sok mosástól mentheti meg a szülőket.
A gyerekek értékelik, ha az ételek elkészítése során kreatívak vagyunk. Kínáljuk az ételeket különböző formákban és méretekben. Használj süteményformákat, például csillagot, szívecskét vagy állatfigurákat a szendvicsek formázásához. Fontos ugyanakkor szem előtt tartanunk, hogy az evés nem fér össze a játékkal: nincs játék étkezés közben.
Ebben a korban a gyerekek mindenben szívesen segítenek, használjuk ezt ki. Ha turmixot készítünk, megkérhetjük őket, hogy válogassák ki a nekik tetsző gyümölcsöket. A turmix készítéséhez használhatunk Junior gyerekitalt is – ennek összetétele a kicsik vitamin- és energiaigényéhez igazodik.
A bevásárlásnál segíthetnek megkeresni az egyes árukat, bepakolhatják a kosarunkba, felpakolhatják a pénztárszalagra. Készítsünk olyan fogásokat, amelyek elkészítése során a kicsik is bevonhatók a munkafolyamatokba. Igaz, kicsit lassabban, de eredményesen össze tudják már keverni a kibontott tojást, imádják kevergetni a készülő tésztát, bontogatni a fokhagymát, pucolni a gombát stb. A terítést is rájuk bízhatjuk, arra persze figyeljünk, hogy törékeny, értékes tányérokat, poharakat ne adjunk a kezükbe.
Az étkezés mellett a folyadékbevitelre is figyelnünk kell. A cukros italokat mindenképpen kerüljük, a legjobb, ha a kicsi vízzel vagy természetes gyümölcslével csillapítja a szomját.