A szendvics az egyik legnépszerűbb étel a világon, ma már azonban egészen más szendvicsekkel csillapíthatjuk az éhségünket, mint anno az iskolai menzán.
Olaszország – tramezzino és panini
A tramezzinónak sokféle változata ismert, ahány tájegység, annyiféle ízvilág és elkészítési módja létezik. Az alapja a háromszög alakú, héj nélküli kenyér, és rendszerint tonhallal, sonkával, olajbogyóval, valamint prosciuttóval tálalják. A tramezzinón kívül az olaszok szívesen eszik a grillrácson készülő paninit is: cipóba vagy zsemlébe sonkát, sajtot, prosciuttót vagy mortadellát tesznek, majd melegen fogyasztják, és sok helyen mártásokkal, szószokkal is megkoronázzák.
Chile – Chacarero
Chilében egy vékony szelet churrasco marhahúst vagy lomito sertéshúst, paradicsomot, zöldbabot tesznek a szendvicsbe, egy kis chilivel megbolondítva. A churrascót a brazil szarvasmarhapásztoroknak, a gaúchóknak köszönhetjük, akik kardra nyársalták a szarvasmarhahúst, és faszén felett sütötték meg, majd vékony szeleteket vágva falatoztak belőle.
India – Vada Pav
A vegánok egyik kedvence lehet a vada pav: egy kenyérfélébe fűszeres sült burgonyagombócot tesznek és chutney-val, azaz fűszeres szósszal készül. A dél-ázsiai eredetű fűszeres szószféleséget zöldségekből, gyümölcsökből készítik, és sokféleképpen ízesíthetjük: lehet édes, savanyú, de csípős is.
Vietnám – Bánh mì
A vietnámiak szendvicse igaz ínyencség, és a következőképpen készül: egy friss bagettet májpástétommal kennek meg, erre pácolt sertésszűz kerül, majd ropogós zöldségekkel koronázzák meg a szendvicset.
Mexikó – Cemita
A Puebla városából származó cemita alapja a szezámmagos, tojással készülő kenyértekercs, amibe avokádó, hús, fehér sajt, hagyma és salsa kerül. A szendvicset egy különleges mexikói fűszerrel, a paplóval ízesítik, ami ízében leginkább a korianderre hasonlít.
Amerika – BBQ szendvics
A hamburger mellett az amerikaiak egyik kedvelt szendvicse a BBQ szendvics. Az USA-ban nagy hagyománya van a kerti sütögetéseknek, így nem csoda, hogy a szendvicseikbe is gyakran tesznek BBQ páccal, fűszerekkel ízesített húst. Amerikai káposztasalátával vagy ropogós csemegeuborkával fogyasztják.
Belgium – Mitraillette
Nekünk, magyaroknak első látásra furcsa lehet, de Belgiumban nagy népszerűségnek örvend a mitrailette. A bagettbe nemcsak burgerhúst, kolbászt vagy steaket tesznek, hanem sült krumplit, sajtszószt, majonézt, különböző fűszeres szószokat is. De kerül még bele friss saláta, sárgarépa, paradicsom, káposzta is – ki ahogy szereti.
Franciaország – Jambon beurre
A franciák tudják, néha a legegyszerűbb dolgok a legjobbak: a ropogós bagettre krémes vajat kennek, majd sonkaszeleteket halmoznak, és már falatozzák is. Természetesen minden alapanyag friss és ízletes.
Japán – Katsu-sando
A japánok szendvicsébe zaftos, pankómorzsában aranybarnára sült sertés vagy csirke, zöldség és mustár kerül két szelet, tejjel készült édes kenyérféleség közé.
Szingapúr – Kaya toast
Az alapja egy pirítóshoz hasonlító kenyér, amit édes kayával, azaz kókuszdzsemmel kennek meg. Van, ahol vaj vagy margarin is kerül a kenyérre, és néhol pandant is használnak az ízesítéshez, színezéshez: a pandanlevél kivonata zöldre színezi az ételt, és édes, virágos illatot kölcsönöz neki. Jellemzően reggelire eszik, van, aki lágy tojásba mártja, mellé pedig szójaszószt esznek, fehér borssal fűszerezik.