Ott, ahol gyerekek is élnek, az ablakokat színes képek díszítik. A kedves karácsonyi motívumokat (Mikulás, rénszarvas, angyalkák, karácsonyi manók) a gyerekek örömmel készítik el, és közben együtt készülhet a család az év legszebb ünnepére.
Mikulás ajándékheggyel |
Anyagok:
Kattints a képre a letölthető sablonért! |
• Fehér, bézs színű, sárga, narancssárga, okker, piros, élénk rózsaszín és világoszöld kartonpapír
• Piros-fehér csíkos papír
• Piros-fehér és kék-fehér mintás papír
• Piros-fehér kockás kartonpapír
• Világoszöld gomb, Ø 20 mm
• Fémes piros papírdrót
A motívum mérete: 37 cm
Elkészítés:
1. A motívum egyes elemeit kartonpapírból vágjuk ki. A mintás papírból kivágott elemekre rajzoljuk meg a doboz képzeletbeli éleit, hogy térbeli hatású dobozokat kapjunk.
2. A kart és a fejet ragasszuk a piros alapra, majd rajzoljuk meg az arcot és a szemeket. A sapkára, a kabát ujjára és az aljára rögzítsük a fehér „prémet”. A kabát tetejére ragasszuk fel a két részből álló sálat. Ezután ragasszuk fel a fejre a szakállt és a bajuszt. A bajusz végét hajlítsuk fel. A csizmába lyukasztóval vágjunk lyukakat, és fűzzük bele a papírdrótot cipőfűzőnek, majd a kész csizmát ragasszuk hátoldalról a kabát aljához.
3. A sapka csúcsát díszítsük fehér csillaggal. A kabátra rögzítsük a zsebet: a körvonal mentén ragasszuk le (kivéve a felső szegélyt). A macit belülre, a maci mancsait kívülre, a zsebre rögzítsük.
4. Az ajándékcsomagokat díszítsük „szalagokkal”, illetve a világoszöld csomagot fehér pöttyökkel (előzőleg készítsük el lyukasztóval). A csomagokat ragasszuk egymásra a kép alapján, majd ragasszuk a Mikulás kezébe (és részben a testéhez hátoldalról). Egy kis sárga kartonpapírból készített szütyő szájára kössünk papírdrótot, majd ragasszuk a csomaghegy tetejére. A gombba fűzzünk piros fonalat, majd hátul kössük csomóra a szálvégeket, és vágjuk rövidre. Végül ragasszuk fel a gombot a kabátra.
Házikók karácsonyi díszben |
Anyagok:
Kattints a letölthető sablonért! |
• Fehér, sárga, rózsaszín, lila, piros, sárgáspiros, sárgászöld, kékeszöld, fűzöld, sötétkék és világosbarna kartonpapír
• Aranyszínű csillámos karton csillagokkal
• Fehér mintás pauszpapír (pöttyös, hangjegyes, szíves, csillagos)
• Aranyszínű, kék és piros csillámos toll
• Mintalyukasztó: hópehely
A motívum mérete: 23 cm
Elkészítés:
1. A házakat piros, sárga, kékeszöld és lila kartonpapírból vágjuk ki. A többi elemet is a maradék papírból készítsük el. A mintaíven szaggatott vonallal jelöltük az ablak- és ajtókivágásokat. Az ajtókat ne vágjuk ki teljesen körben! A házakat rögzítsük egymáshoz ragasztóval.
2. Készítsük el a tetőket, az ablak- és ajtókereteket, és ragasszuk fel a házakra. Két ablakba ragasszunk függönyt. A piros házra rajzoljunk aranyszínű csillámos tollal tetőcserepet, a zöld házat pedig díszítsük kék pöttyökkel. Az ezüstszínű papírból vágott csillagokat ragasszuk a sárga házra.
3. A zöld papírból készített fenyőfákat díszítsük piros pöttyökkel, és ragasszuk a piros házra. A hóembert fehér papírból vágjuk ki, majd kék kalappal és világosbarna seprűvel egészítsük ki, végül rajzoljuk meg az arcot, a gombokat, és díszítsük a kalapot aranyszínű pöttyel. Végül ragasszuk a lila házra.
4. Az ablakkivágások és az ajtónyílások mögé ragasszunk mintás pauszpapírt. Mindegyik ház ablakai más mintát kapjanak. A belső ablakkereteket csillámos tollal rajzoljuk meg.
Extra: különleges asztali dísz lehet, ha a ház mögé teamécseseket helyezünk.
A motívumok tetszés szerint más színösszeállításban, sőt akár papír helyett filcből is elkészíthetők.
Alapvető tudnivalók, anyagok és eszközök |
Cikkünk a Cser Kiadó gondozásában megjelent, Papírdíszek karácsonyra című könyv segítségével készült. A kötetben aranyos papírdíszeket találunk, és apró trükköket, fortélyokat tudhatunk meg arról, hogyan tehetünk különlegessé egy-egy papírfigurát. A kötet hasznos lehet óvodáknak és iskoláknak is, mert a könyvben szereplő figurák elkészítéséhez kevés alapanyag szükséges, és a kész karácsonyi figurák díszíthetik az osztályterem, iskola ablakait, falait.
Szerző: Birgit Utermarck
A könyvben szereplő díszek elkészítéséhez a következő anyagok és eszközök szükségesek:
Színes és mintás kartonpapír Színes hullámkarton Színes tónuspapír Mintás pauszpapír Színes krepp-papír Aranyszínű fémfólia Filcanyag Rafia Gomb Papírgolyó |
Papírdrót Ceruza Pauszpapír a sablonkészítéshez Színes filctoll, lakkfilc és puffadófesték Ragasztó Olló és tapétavágó kés Lyukasztó Vonalzó Tűzőgép, mintalyukasztó Tű és fonal |
A mintaív átmásolása – A pauszpapírt helyezzük a mintaívre, és másoljuk át ceruzával, majd megfordítva tegyük egy fehér kartonpapírra, és a vonalakat húzzuk át puha ceruzával. Így a ceruzavonalak a másik oldalról átnyomódnak a kartonpapírra. Vágjuk ki, majd a kész sablont helyezzük a kiválasztott papírra, és rajzoljuk körbe. Ezután vágjuk ki.
A motívumok kivágása – Az egyes modelleket kétoldalasan készítsük el, hogy az ablakra helyezve mindkét oldalról szépen mutassanak. A modellek elemeiből készítsünk tükörfordítottan is egy darabot, majd a két összeállított modellt rögzítsük egymáshoz kétoldalas ragasztószalaggal. Az apró részleteket sziluettollóval vagy tapétavágó késsel vágjuk ki. Ha tapétavágó késsel dolgozunk, akkor használjunk vágóalátétet. A mintalyukasztóval készített mintákhoz tónuspapírt használjunk.
Összeállítás és festés – A sablon alapján elkészített elemeket a következőképpen állítsuk össze: Mindentragasztóval dolgozzunk. A kartonhoz és a filcanyagokhoz erős ragasztót használjunk. A figurák finom vonalait összeállítás után húzzuk meg filctollal.
Ötletek és fortélyok
• Az arcpírhoz a piros ceruzából reszeljünk le egy keveset, és dörzsöljük körkörösen az arcra. • Térbeli hatású lesz a motívum, ha a modell elemeit kétoldalas, szivacsos ragasztókockával rögzítjük egymáshoz. |
Az arc elkészítése – A szemet, a szájat és szeplőket fekete, piros és narancssárga filctollal rajzoljuk meg. Fehér lakkfilccel tegyünk egy pöttyöt szemfénynek a fekete pupilla közepére. Az arcpírt piros ceruzával emeljük ki. Mindkét oldalon készítsük el az arcot.
Figyelem! A tapétavágó kés nem való gyerekek kezébe! Kisgyerekeknek szerezzünk be tompa hegyű gyerekollót, és az apró részletek kivágásánál segítsünk nekik.
A gombok rögzítése – A fonalat fűzzük át többször a gomblyukakon, majd hátul kössük csomóra, és vágjuk rövidre a fonalvégeket. Ezután a gombot ragasszuk a figurára.
Tipp: még több karácsonyi dekorációs ötletért kattints ide! »