Lehet szinte bármilyen anyagból, amiből manapság csészéket készítenek, bár a legalkalmasabb mégiscsak a hagyományos üveg. Azok közül is az ólomkristály a legszebb és legelegánsabb, és természetesen a legdrágább is. Persze nem a csiszolt változata, hanem magát az anyag nagyszerűségét kiemelő, nemesen egyszerű, sima kivitel. Mellesleg az ital szépsége, színei, áttetszősége és a gyümölcsök látványa is így gyönyörködtet igazán. Csésze lévén füle is van, és az sem árt, ha alatta csészealj helyezkedik el. Ezen azt a kiskanalat lehet parkolópályán tartani, amely nélkül a bólé gyümölcseit nem tudjuk elfogyasztani.
Az italtípus sajátosságai miatt kivételesen a készítésére és felszolgálására szolgáló alkalmatosságról is kell szót ejtenünk, mégpedig a tálról. Ideális az, ha a készlet formában harmonizál a csészékkel: ugyanaz az anyag, ugyanaz a stílus és formavilág. Vagyis legyen üveg, mégpedig szép. És persze nagy, hogy jó sok bólét lehessen benne kínálni. Szép és praktikus, ha hozzávaló, saját anyagából készült fedele van, kicsiny nyílással a merőkanálnak, amely lehet fém, de szebben mutat az üvegből készített.
Ezeket az italokat alkohollal, és természetesen nélküle is elkészíthetjük. Készítésénél fontos tényező a mennyiség. Az alkoholmentesnél 4-5 dl-t, az alkoholtartalmúnál kb. 2-3 dl mennyiséget kell számolni egy főre (természetesen a társaság italfogyasztását vegyük figyelembe).
Néhány jó tanács a készítéshez:
A gyümölcsöket (ez lehet bármilyen friss gyümölcs) alaposan megmossuk, utána igény szerint meghámozzuk, kimagozunk. A hámozás alól kivételek a citrusfélék (citrom, narancs, grapefruit).
A gyümölcslé kiválasztásánál természetesen figyelembe kell venni, hogy édes vagy fanyar italt akarunk készíteni. A gyümölcslét mindig szűrjük le, különben zavaros lesz tőle az italunk!
Amennyiben a bólét édesre akarjuk készíteni, az alkoholmentes esetén kb. fél liter szörpöt, az alkoholos változatnál pedig 3-4 dl likőrt adjunk hozzá.
Az összekevert italt legalább egy-két óra hosszat lefedve hidegen pihenni, érni hagyjuk.
Szervírozás előtt 20-30 perccel öntjük hozzá a szénsavas összetevőt, máskülönben elillan a szénsav az italból!
Receptek:
Őszibarackbólé
(kb. 20 csésze)Hozzávalók:
8 db érett barack
10 cl konyak
2 citrom leve
4 ek cukor
2 üveg száraz fehérbor
2 üveg száraz pezsgő
Elkészítése:
A barackokat meghámozzuk, a magot eltávolítjuk, és gerezdekre vágjuk a gyümölcs húsát. A gerezdeket esetleg elfelezzük, és a bóléstálba rakjuk. A konyakot, a citromlét, a cukrot és a bort hozzákeverjük. Lefedve két órára hűtőbe rakjuk, és hagyjuk összeérni. Felszolgálás előtt megkeverjük és feltöltjük pezsgővel.
Mangóbólé (kb. 20 csésze)
Hozzávalók:
3 db érett mangó
10 cl sárgabarack brandy
8 cl barna rum
2 narancs leve
2 citrom leve
4 ek cukor
2 üveg száraz fehérbor
2 üveg száraz pezsgő
Elkészítése:
A mangót meghámozzuk, és a gyümölcs húsát a magról gerezdekben levágjuk. A gerezdeket a tálba rakjuk, és hozzátöltjük a brandyt, a rumot, a narancs- és a citrom levét, valamint a cukrot és a bort. Egy óra a hűtőbe rakjuk pihenni. Szervírozás előtt megkeverjük, és hozzátöltjük a pezsgőt.
Gyümölcsbólé (kb. 20 csésze)
Hozzávalók:
1 db narancs
2 db savanyú alma
1 db körte
1 db banán
1 l narancslé
1 l almalé
20 cl banánlé
½ l körtelé
1 üveg ásványvíz (szénsavmentes)
Elkészítése:
A gyümölcsöket megmossuk. A narancsot karikákra vágjuk, a karikákat felnégyeljük. Az almát és a körtét félbevágjuk és kimagozzuk, majd csíkokra vágjuk. A banánt meghámozzuk és felkarikázzuk. A gyümölcsöket bóléstálba rakjuk, és beletöltjük a banánlevet. Egy óra hosszára félrerakjuk a hűtőbe, és érni hagyjuk. Felszolgálás előtt feltöltjük ásványvízzel, és óvatosan megkeverjük.