Minden családban más hagyománya van a mézeskalács sütésnek, vásárlásnak, felhasználásnak. Van, aki kizárólag az anyáról lányára hagyományozott családi recept alapján készíti az édességet, és a világért se változtatna se az ízeken, összetételeken, formákon. Mások minden évben újítanak, hol a szegfűszeg dominál, hol pedig a fahéj. Vannak, akik csak a kedvenc cukrászdájukból vásárolnak, de olyanok is akadnak, aki az akciós mézeskalács kiszerelést részesíti előnyben. De a lényegen mit sem változtat: az ünnepi asztalon ott díszelegnek a mézes-mázas, írókázott, fenyő és harangforma mézeskalácsok.
Honnan is ered?
Már az ókori kultúrák emlékei említést tesznek a mézről. A piramosokból mézre, sőtmitöbb, mézes süteményekre utaló leleteket is találtak. A Biblia tanúsítja, hogy a mézet édességekhez is felhasználták: például Melkisédek pap kiváló desszerteket készített. A görögög valószínűleg az egyiptomiaktól vették át a méztermelés gyakorlatát, valamint a süteményekhez használt sütőformákat is. Püthagoraszról például feljegyezték, hogy soha nem áldozott élő állatot, hanem állat formájú mézeskaláccsal ajándékozta meg az isteneket.
Nem csak a magyarok… |
A középkori Európában először a
Míg ma csak betérünk egy boltba, és a mézeskalács formák garmadából válogathatunk, régen külön tudomány kellett az érdekes alakzatok elkészítéséhez. Eleinte fából faragták ki a formákat, a legszebbek a 17. és 18. századiak, mert ötvösök és más művészetekben jártas iparosok faragták ezeket, és sok időt fordítottak egy-egy alakzat elkészítésére.
Nagyanyáink a mézeskalácsot cserépformában, később pedig fából készült ún. mézeskalács-sütő formában készítették. A formák úgy készültek, hogy egy fadarabba (mely leginkább egy mai húsvágódeszkához hasonlít) belefaragták negatívban a kívánt mintát. Ezt aztán kitöltötték a még puha tésztával, s így sütötték ki. A mézeskalács olyan lett, amikor a formából kivették, mint egy kis dombormű. Már csak a díszítés maradt hátra.
Kirándulás édesszájúaknak Mézeskalács Múzeum 7100 Szekszárd Munkácsy Mihály u. 9/B Email » Web » |
Egy közel kétszáz éves magyar meghatározás szerint a mézeskalács tésztája mézből, lisztből és fűszerekből készül. A jobb fajtákhoz búzalisztet vesznek, és a tésztát sokáig kelesztik, hogy a méz jól egyesüljön a liszttel. A tésztát vagy kézzel lapítják, vagy fából faragott formákba nyomják, s a bábokat néha aranylevekkel kirakják.
A mézeskalács nemcsak attól más, mert a karácsony hivatalos süteménye, hanem a tésztája, aromája is különlegessé teszi. És az sem mellékes, hogy egészséges is. A méz természetes édesítőszer, egyszerű cukrai könnyen, gyorsan felszívódnak. Szerves savai fokozzák az étvágyat és javítják az emésztést. Azt is kimutatták, hogy a mézeskalács klasszikus fűszerei, a fahéj, a szegfűszeg már igen kis mennyiségben segítik az emésztést.
Nem csak enni jó
A mézeskalácsot ajándékba is adhatjuk, ha szépen celofánba, tüll zacskóba csomagoljuk. Ha karácsonyfadísznek szánjuk, a kész süteményeket tűvel lyukasszuk át, s így cérnát fűzhetünk bele. (Ha túl párás a lakásunk, a tészta megpuhulhat, és a vékony cérna hamar “átvághatja magát” a mézeskalácson!) Ha szalagot szeretnénk belefűzni, akkor még nyersen lyukasszuk át, például egy filctoll kupakjával.
Aztán ne feledjük, az ünnep attól lesz ünnep, ha magunk teremtjük meg a hangulatot. A mézeskalács sütés igazi családi program lehet karácsony idején, melyben a gyerekek is segíthetnek. Tervezhetnek maguk is formát, szaggathatják a tésztát, de főleg a díszítés tartozik a kicsit kedvenceik közé.
A díszítés…
A kisütött formák felületét cukormázzal díszíthetjük, “írhatjuk meg”. Ehhez csipet sóval felverünk egy tojásfehérjét. A kemény habhoz mintegy hat-hét közepes kanálnyi cukrot keverünk. A cukorhab egy kis részét nejlonzacskó sarkába töltjük, befőttesgumival szorosan zárjuk. Ezután a zacskó sarkát 1,5 milliméter hosszan levágjuk. (Ha keresztben is ugyanúgy levágjuk, akkor a nyílás csillag alakú lesz.) Egyszerre ne tegyünk túl sok habot a zacskóba, akkor ügyesebben tudjuk megfogni. A maradékot fedjük le, nehogy megbőrösödjön! A megírandó mézeskalácsot tegyük szalvétára, hogy könnyebben tudjuk forgatni. Néhány óra alatt megszárad a díszítés
…sajnos nem létezik. Igazi receptarzenálból válogathatunk, ha úgy gondoljuk, nekiállunk a sütésnek. Íme következzen néhány mézeskalács recept:
Az egyszerű…
30 dkg lisztet,
10 dkg porcukrot,
2 tojást,
egy evőkanál margarint,
mézeskalács fűszerkeveréket,
kevés szódabikarbónát és
15 deka mézet összegyúrunk, majd egy éjszakára állni hagyjuk a hűtőszekrényben.
Másnap kisodorjuk a masszát és különböző mintákat faragunk ki belőle. Megsütjük az alakzatokat, majd tojásfehérjéből és porcukorból készült fehér mázzal díszítjük.
A pontos…
Hozzávalók:
1 kg liszt,
4 dl porcukor,
2 kávéskanál szódabikarbóna,
2 kávéskanál fahéj,
2 kávéskanál
őrölt szegfűszeg,
csipet só,
10 dkg zsír vagy margarin,
3 egész tojás,
2 és fél – 3 dl méz,
ha díszítjük:
egy tojásfehérje,
6 evőkanál kristálycukor
Minden,amit a mézről tudni kell, sőt még annál is több. A számtalan mézes recept mellett a könyvben szó esik a méz jótékony hatásáról is. Mézimádóknak alapmű! Még többet a könyvről » Joanna Farrow: A mézeskalács készítésének könyve A gazdagon illusztrált kötet a Praktika könyvek sorozat újabb darabja. Egyszerű receptek és szemet gyönyörködtető minták segítik az ügyes kezű mézeskalács sütőket. Karácsonyi ajándéknak is kiváló! |