MELEG DIÓPUDING RUMOS SZILVAMÁRTÁSSAL
Végzős szakácstanuló koromban megcsináltatta velem, és amikor a pudingot kiborítottuk a formából, és hosszabb idő leteltével sem esett össze, ezt mondta nekem: Na, most már szakács lehetsz.
Ennél a receptnél nagyon fontos a technológia, az anyaghányad betartása, és az idő. De ne aggódjanak: akkor is nagyon finom, ha kicsit összeesik.
És még valami: mivel ezt az édességet egyenként szoktam elkészíteni, kivételesen egy adag receptúráját adom meg. Persze, ha többet szeretnének belőle készíteni, egyszerűen csak szorozzák meg a hozzávalók mennyiségét.
2 dkg dió
1 tojás
2 dkg vaj
2 dkg liszt
½ dl tej
2 dkg cukor
1 cl rum
2. A diót száraz serpenyőben megpirítjuk, majd kávédarálóban finomra őröljük.
3. A tojást szétválasztjuk, és a fehérjéből egy csipet sóval kemény habot verünk.
4. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, fölengedjük a tejjel, és addig kevergetjük, amíg sima nem lesz, és el nem válik az edény falától.
5. Ekkor lehúzzuk a tűzről, és belekeverjük a cukrot meg a tojássárgáját.
6. Hozzáadjuk a pirított-darált diót, a rumot, és lazán beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. Ezután a kivajazott formába öntjük, azt pedig egy olyan edénybe helyezzük, amelyben meleg víz van.
A diópuding és sok más diós édesség is jól harmonizál a rumos szilvamártással. Keverjenek ki 10 dkg szilvalekvárt fél dl rummal, aztán tegyék egy lábosba, és jól forralják ki fél dl vörösborral meg 1 dl tejszínnel.
7. Az egészet a sütőbe tesszük, és 35-40 percig gőzöljük. Ha jól sikerült, akkor a puding kb. 2-3 centire kidagad a formából.
8. Úgy ellenőrizzük, hogy elkészült-e, hogy egy hurkapálcát dugunk a közepébe, és ha nem ragad rá semmi, akkor jó. Ezt azonban csak egyszer tehetjük meg, mert a sütő nyitogatásától megfázik. Tálalásnál óvatosan kifordítjuk a formából, és azonnal elfogyasztjuk. Belül nem tészta, hanem krémes pudingszerű lesz.
Forrás: Buday péter: Majd a Buday (Kulinária Kiadó 2005)