Megnyugtató, hogy azóta tényleg sokat változott a recept. A húst fokozatosan felváltották az aszalt gyümölcsök, került bele cukor, alma, fahéj, narancshéj, de alapvető jellemzője, a gazdag fűszerezettség megmaradt. Néhány száz éve Anglia fűszerkereskedelmének jelentős részét tették ki a Christmas Pudding alapanyagai: a szegfűszeg, szerecsendió, szerecsendió-virág, fahéj, melyek a recept elengedhetetlen részei.
Éppen összetevőinek gazdagsága miatt a puritánok 1664-ben buja szokás, mely az Isten útjait követő emberek számára bűnösen gazdag indoklással betiltották, de 1714 óta, I. György hatására ismét ott van az asztalokon bár a kvékerek erősen tiltakoztak a király döntése ellen. Igazi népszerűvé válása a XIX. században Albert hercegnek, Victoria kiránynő férjének nevéhez fűződik, aki a polgárság körében divatossá tette. Azóta tradícióvá vált, és számtalan formában létezik a receptje, mindenki a saját ízlése szerint alakítja.
A legnagyobb karácsonyi pudding 1992. július 12-én készült Aughtonban (Lancashire) és 7231 fontot nyomott, azaz körülbelül 3,28 tonnát! Javasoljuk, hogy legalább elsőre mindenképpen egy kisebb mennyiséggel próbálkozz! |
Fontos, hogy keletről nyugati irányba kell keverni, keverés közben pedig mindenki kíván valamit. Ez hagyományosan az advent előtti első vasárnapján történik, amelyet angol nyelvterületen csak Stir-Up Sunday- nak hívnak. Nem ritka, hogy a Pudding hetente brandyvel locsolva várja a kamrában, hogy karácsonyeste Angliában december 25-én a vacsora fénypontja legyen.
A mindenki által jól ismert mondás, miszerint a pudding próbája az evés, a Christmas Puddingról szól. Mivel sokféle alapanyagból, hosszadalmasan készül, a folyamat közben nem lehet ellenőrizni a minőségét, valóban csak az ünnepi asztalon, kóstoláskor derül ki, sikerült-e. S talán arra is vonatkozik a mondás, gyakran nem a legszebb pudding a legjobb ízű.
Elterjedt szokás a Christmas Pudding flambírozása: rummal, brandyvel vagy whiskyvel locsolják meg, majd meggyújtják. A jó pudding csak jobb lesz ettől, s a gyengécske is jobb színben tűnik fel egy kis alkohol hatására. Persze napjainkban sokan nem vállalkoznak már elkészítésére, hanem készen vásárolják.
Sok hagyomány kapcsolódik hozzá, például akinek a belesütött ezüstpénz ez régebben a 6 pennys érme volt jut, az szerencsés lesz a következő évben, vagy a hogy a versike mondja, akinek a bab jut, az a király, akinek a borsó, az a királynő, akinek a szegfűszeg, az a bolond, akinek a kendő, az a céda.
Ha sikerült kedvet csinálni elkészítéséhez, engedd el fantáziádat, válogass a receptváltozatok között, találj ki sajátot, vagy kóstolj meg készen megvéve! De ha készen vásárolod, körültekintően válassz az óriási kínálatból, mert az olcsó puddingnak híg a leve.
A jól elkészített pudding legalább húsvétig eláll, de nem ritka, hogy a jövő évi puddingot előző év karácsonyán készítik el, sőt az is előfordul, hogy a családok egymást ajándékozzák meg jó esetben idei, kevésbé ideális esetben tavalyi puddinggal. Ha ilyen helyzetbe kerülünk, ne essünk pánikba nincs az a pudding, amin fél üveg whisky ne segítene!
Forrás: Culináris »