Dolgozz előre!
A nyugodt ünnepek titka két szóban összefoglalható: dolgozz előre! Az adventi időszak felnőtt fejjel már nem az önfeledt és izgatott várakozásról szól – különösen, ha gyerekeid is vannak – hanem a megszokottnál jóval több teendő profi megszervezésről és elvégzéséről. Kezdj hozzá ezekhez időben, és a szenteste nemcsak a családtagjaidnak, hanem neked is boldogságban telik majd.
Egy évig tart a karácsonyi vásár
A legtöbb időt és energiát talán a karácsonyi bevásárlás veszi el, főleg akkor, ha az utolsó két napra hagyod ennek elintézését. Még van két hét az ünnepekig, ezalatt kényelmesen elintézheted az ajándékok beszerzését, úgyhogy a legokosabb, ha már most nekilátsz. Készíts egy ajándéklistát és hozzá egy időbeosztást, amit követve minden nap megveszel valamit. Még ennél is jobb megoldás, ha ezt a feladatot jövőre már hónapokkal karácsony előtt elkezded, így nem torlódnak majd fel a teendőid az utolsó pillanatra.
Vásárolj online
Rengeteg fáradságos és idegesítő plázázástól kímélheted meg magad, ha a vásárlást online intézed el. Ez különösen akkor jó, ha már csak néhány napod maradt az ünnepekig: a neten szörfözve egy óra alatt ugyanis több ajándéknak való árut nézhetsz át, mint gyalogszerrel bóklászva a városban egy hét alatt. Ráadásul nem csak időt és energiát takaríthatsz meg ezzel a módszerrel, hanem pénzt is, hiszen a webáruházak árai sokszor még a kiszállítási költségekkel együtt is jóval alacsonyabbak valóságos üzletekéhez képest.
Írj ütemezést, és oszd ki a feladatokat
Ezt a profik már 10 héttel karácsony előtt megteszik, és így kényelmesen, rohanás és idegeskedés nélkül el tudnak végezni mindent időben. Ha csak most állsz neki a készülődésnek, akkor sincs veszve minden, mert a következő két hét még ha szűken is, de elég lehet ahhoz, hogy eloszd a teendőket. Fontos, hogy szánj elég időt erre a listára és gondosan tervezd meg az ütemezést: minden apró részfeladat szerepeljen benne beleértve a karácsonyi tennivalókat és a munkáddal kapcsolatos egyéb dolgaidat is. Minden tételhez szabj meg egy teljesíthető határidőt, és ahol csak lehet, oszd ki a feladatot valamelyik családtagnak, hiszen egyedül nem végezhetsz el mindent. Ha ezek a terhek megoszlanak a családtagok között, akkor egyrészt nagyobb az esély a sikeres befejezésre, másrészt mindenki átélheti a karácsonyi készülődés izgalmát, és ez összekovácsolja a családot az ünnepre.
Ne ess túlzásokba
Ne feledd, hogy a karácsony nem a mértéktelen ajándékozás ünnepe, hanem a szereteté. Ne érezd kínosnak, ha nem halmozol el mindenkit nagy és drága ajándékokkal – erre az évben még számtalan más alakalom is nyílhat. Jobb, ha nem szoktatod hozzá a családtagjaidat ahhoz, hogy ezen az ünnepen vagyont érő meglepetéseket kapnak, helyette inkább adj más értékeket: törődét, figyelmességet, szép szót, békességet és szeretetet.
Ezt a szép ünnepet az örült bevásárlás helyett inkább annak szenteld, hogy megmutatod a gyermekeidnek, hogy ezek mennyivel becsesebb és értékesebb dolgok az életben. Ezzel a szemlélettel nagyon sok felesleges tehertől és teendőtől megszabadulhatsz, és hidd el, hogy egy szeretetteljes szenteste emléke mélyebben bevésődik majd a gyerekeid szívébe, és többet ér majd nekik, mint ha elárasztod őket ajándékokkal.
Olvass még karácsonyi cikkeket az NLCafén:
- Fehér lesz az idei karácsony? Előrejelzés az ünnepekre
- Készíts karácsonyi koszorút pozsgásokból!
- Ilyen, amikor a kedvenceid teszik tönkre az ünnepet – háziállatok karácsonya
- Ünnep bűntudat nélkül – karácsonyi étkezési tippek