Töltött káposzta, húsleves, rántott hús, egy kis töltött csirkecomb – sorolhatnánk még hosszan a klasszikus karácsonyi húsételeket, de most úgy döntöttünk, hogy idén újítani fogunk. Hoztunk is néhány receptet, amit érdemes beépíteni a karácsonyi ünnepi menübe – feltéve persze, hogy ti is húsimádók vagytok.
Sütőtökkel töltött pulykamell
Hozzávalók:
- 1-1,2 kg pulykamellfilé „kinyitva” téglalap alakúra
- 80 dkg sült sütőtök
- 10 dkg hámozott tökmag
- 15 dkg vaj
- 2 evőkanál méz
- étolaj
- só, cukor paprika
A tököt meghámozzuk, magját eltávolítjuk, húsát felkockázzuk. 10 dkg vajat megolvasztunk egy serpenyőben, rádobjuk a sütőtökkockákat, és közepes lángon megpirítjuk őket. Megszórjuk 2 teáskanál cukorral, és fél dl vizet is öntünk rá, enyhén sózzuk, és amikor már pirul, hozzáadjuk a 180 fokra előmelegített sütőben kb. 5 percig pirított tökmagot (ez nem az a mag, amit kiszedtünk a tökből!).
A pulykamellet kiterítjük, kiklopfoljuk, közepére ráhalmozzuk a tököt, és szorosan feltekerjük, majd átkötözzük. Kívülről sózzuk, mézzel bekenjük, és és egy magas falú tepsibe tesszük. 1 dl étolajat forróra melegítünk, és meglocsoljuk vele a húst, majd sütőbe toljuk, és 140 fokon kb. 1-1,5 órán át sütjük. Krumplipürével, sült téli zöldségekkel tálaljuk.
Egészben sült kacsa
Hozzávalók:
- 1 db egész kacsa
- 2 fej vöröshagyma
- 2 szál sárgarépa
- 1 db alma
- 1-1 szál rozmaring és kakukkfű
- 5 gerezd fokhagyma
- 2 teáskanál só
- bors
A kacsát alaposan megmossuk, kívül és belül is sózzuk-borsozzuk. Megtisztítjuk a zöldségeket és az almát, és zöldségek kb. felét az egész almával együtt beletömjük a kacsába. A kacsát sütőzacskóba tesszük, és így helyezzük tepsire. A maradék zöldséget és a fűszernövényeket a zacskóba tesszük a kacsa mellé, és ha kész, bekötjük a sütőzacskót. 160 fokra előmelegített sütőben kb. 1,5 órán t sütjük, majd óvatosan kivesszük a kacsát a sütőzacskóból, és tepsire helyezzük. Visszatesszük a sütőbe, és 180 fokon – ha van ilyen funkció, akkor grillezve – sütjük kb. 20-25 percig, közben meg-meglocsoljuk a kacsa szaftjával.
Sertéskaraj vörösáfonyaszósszal
- 80 dkg csont nélküli sertéskaraj
- só, bors
- étolaj
A mártáshoz:
- 2 lime leve
- 5 dkg szárított vörösáfonya / még jobb friss vörösáfonyából
- 2 evőkanál almaecet
- 1 teáskanál cukor
- só, bors
- fél dl narancslé
- 1 narancs reszelt héja
A mártáshoz egy serpenyőbe belefacsarjuk a zöld citrom levét, hozzáadjuk az áfonyát, a narancs reszelt héját, a narancslevet, a cukrot, sót, borsot, és mártássá főzzük. A karajt sózzuk-borsozzuk, és forró teflonserpenyőben (olaj nélkül) a karaj minden oldalát megpirítjuk, majd egy kis tepsibe tesszük. Lehet tenni alá/mellé darabolt lila hagymát, egy kis vizet mindenképp, vagy bort is akár. Alufóliával lefedve sütjük 140 fokon kb. 2 órán át, majd 200 fokon még 5-10 percig. Kivesszük a sütőből, átemeljük egy vágódeszkára, beborítjuk alufóliával és 10 percig pihentetjük a saját gőzében, hogy jó szaftos legyen. A vörösáfonyaszósszal meglocsolva tálaljuk.
Aszalt paradicsommal és spenóttal töltött csirkemell
Hozzávalók:
- 80 dkg csirkemell
- 10 dkg bébispenót
- ízlés szerint szerecsendió
- 12-15 db aszalt paradicsom
- pár csipet só
- pár csipet őrölt bors
A csirkemellet megmossuk, leszárítjuk, vékony, lapos szeletekre vágjuk. Kicsit meg is klopfolhatjuk, fóliával lefedve a vastagabb részeket, hogy könnyebb legyen megtölteni. Sózzuk-borsozzuk, közben vizet forralunk, és a bébispenótot 1 percre beledobjuk, majd leszűrjük, és hideg vízzel átöblítjük. A spenótot sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük. Kis mennyiségeket pakolunk a csirkemellek egyik oldalára, ráfektetünk egy-két aszalt paradicsomot, majd feltekerjük, fogpiszkálóval rögzítjük.
Serpenyőben 1 ek. olajat és 1 ek. vajat összeolvasztunk, majd a csirkéket lefedve körben puhára sütjük, közepes lángon. A feltekert húsnak picivel több idő kell, hogy átsüljön, mint a szeletnek, ezért is fedjük le, hogy ne csak süljön, hanem párolódjon is. A végén körbepirítjuk, és úgy tálaljuk.