A hókifli egy viszonylag könnyű, omlós süti, amit gyerekekkel is el lehet készíteni. A legtöbb családban minden évben elkészül ez a tipikus karácsonyi finomság, ami hetekig is eláll – persze, erre általában nem marad ideje.
Hogy lehet idén tökéletes a hókifli?
- egy nappal a sütés előtt a lisztet a vajjal, a tejföllel és a sóval összegyúrni, majd a hűtőbe tenni pihenni!
- az, hogy milyen zsiradékot használunk, meghatározza a végeredményt. A csak vajjal készült tészták omlósak, lágyak lesznek, de aki igazi nosztalgiára és nagyiféle süteményre vágyik, nem maradhat ki a hozzávalókból a zsír sem. Ettől válik porhanyóssá, puhává a tészta. A zsír markáns íze azonban kiérezhető a tésztából, ezért a legjobb megoldás, ha fele-fele arányban használunk vajat és zsírt/hájat. Ettől remek íze és állaga lesz a tésztának.
- kacsa- és libazsírral semmiképp ne kísérletezzünk, mivel lehűtött állapotukban is folyékonyak, a tésztát is túl lággyá teszik.
A töltelék kérdése
A hókiflinek két változata is van, az egyik a töltött (általában lekvárral vagy diós töltelékkel készített), a másik valamilyen darált maggal felturbózott tészta.
- ha a magvas, töltetlen megoldást preferáljuk, akkor tökéletes választás a hagyományos mandula, a dió, de lehet pisztáciával, mogyoróval is készíteni. Ezek a durvára vágott magvak megtörik a tészta monotonságát.
- ha a töltött hókifli áll a szívünkhöz közelebb, akkor érdemes sűrű, tömött lekvárt választani, ami összetartja a süteményünket, ilyen például a szilvalekvár.
Mindig nyomkodjuk le a hókiflik végét, nehogy a lekvár sütés közben kifolyjon.
- Miután elkészültek a kiflik, lehetőleg ne vaníliacukros porcukorba dobjuk be őket, hanem kaparjuk ki egy fél vaníliarúd magvait és ezt adjuk hozzá a porcukorhoz. Alaposan dolgozzuk össze. Kicsit időigényes és melós, de sokkal intenzívebb ízt kapnak majd a hókiflik, mintha csak két csomag vaníliáscukros porcukorban hempergetnénk meg őket.