A kaszinótojás sosem megy ki a divatból, az ünnepi hidegtálakon is ott a helye!

Belső Olga | 2024. December 05.
A klasszikus kaszinótojás mindig nagy kedvenc volt és az is marad.

A kaszinótojás régi nagy klasszikus, ami évtizedek óta tartja magát, és úgy tűnik, már velünk is marad örökre, sosem megy ki a divatból. Ez leginkább azzal állhat összefüggésben, hogy finom, elkészíteni sem egy űrtechnológia, a hozzávalók listája pedig lazán belefér egy twitter (X) posztba, és azok közt sem liofilizált kumkvatot kell keresni, hanem mustárt, majonézt meg sót.

Tulajdonképpen ahhoz, hogy jó kaszinótojást tudjunk készíteni, egy dolgot kell tudni a recepten kívül (habár szorgos kóstolgatással anélkül is be lehet lőni az ízeket), méghozzá ismerni kell a tojás viselkedését. Néha ugyanis megmakacsolja magát és nem akar szépen főni a sárgája és nem akar lejönni szépen a héja. Na de ennek most vége.

Gyönyörű kaszinótojások. Fotó: Istetiana, Getty Images

Tojásológia

A tojást úgy kell főzni, hogy annyi langyos, sós vízbe tesszük a tojásokat, amennyi ellepi, majd közepes tűzön forralni kezdjük.

A főzéshez nem árt tudni még, hogy a repedt tojást is meg lehet főzni, tegyünk a főzővízbe két evőkanál sót, attól összehúzódik a repedés és nem bújik ki főzés közben a fehérje.

Amikor megfőtt a tojás, öntsük le róla a forró vizet és töltsük fel a fazekat hideggel. Ezt nem érdemes túltolni, nem ettől fog ugyanis szépen lejönni a tojáshéj, ami szomorú. Ez ugyanis rajtunk teljességgel kívülálló dolgon múlik, az pedig a tojás frissessége.

Teljesen friss tojásból készítsünk majonézt, rántottát vagy süssünk sütit, de ne főtt vagy buggyantott tojást, mert ezekhez kissé öregebb tojásokra lesz szükségünk, a legjobb, ha egy héttel korábban betárazunk az alapanyagból. Ha mégsem sikerül szépen a pucolás, üsse kő, majd a burkolat eltakarja a szépséghibákat.

Kaszinótojás

Most, hogy már ilyen sokat tudunk erről az egyszerű kis ételről (ami biológiailag egyetlen sejtből áll, a tojás ugyanis a tyúk petesejtje, remekül meg lehet rajta tanítani a gyereknek a sejt felépítését), kezdhetjük is a kaszinótojást!

Retró kaszinótojás retro tálon. Fotó: Belső Olga

Hozzávalók (4 főre)

A mártáshoz

Elkészítés

  1. Tegyük fel a tojásokat főni annyi sós vízben, hogy ellepje, majd forrástól számított 10 percig főzzük.
  2. Míg a tojásra várunk, keverjük össze egy tálban a majonézt, a mustárt, a tejfölt, a porcukrot és az ízesítőket.
  3. Amikor megfőtt a tojás, öntsük le róla a forró vizet és engedjünk rá hideget. Pucoljuk meg a tojásokat, hosszában vágjuk félbe és a sárgáját pöcköljük ki belőle. Tegyük be egy fokhagymanyomóba és nyomjuk át, de villával is összetörhetjük, majd keverjük hozzá a majonézes mixtúránkhoz. Kóstoljuk meg és állítsuk be az ízét olyanra, ahogy szeretjük. 
  4. Eldöntjük, hogy pucéran szeretnénk-e a kaszinótojásokat, vagy mázzal a tetején. Előbbi esetben lehetőleg csillagcsőrrel ellátott habzsákba töltjük a krémet és onnan nyomjuk bele a tojássárgája helyére, majd szépen tálra rendezzük. Ha mázat is szeretnénk rá, akkor nem kell habzsákkal játszani, kanállal is megtölthetjük, úgysem fog látszani. Ha mázat is öntünk rá, akkor töltelékkel lefelé tegyük a tojásokat a tálra.
  5. Ha úgy döntünk, elkészítjük a kaszinótojáshoz a mázat. A vizet elkezdjük melegíteni, belekanalazzuk a zselatint, majd egy habverővel addig egyengetjük, míg fel nem oldódik. Forralni nem szabad! Elzárjuk a hőforrást és belekeverjük a majonézt és a tejfölt, teljesen csomómentesre keverjük, majd az egészet rákanalazzuk a kaszinótojásra.

Fogyasztás előtt hűtsük be, hogy a mártás megszilárduljon a tetején.

Exit mobile version