Üzletben, szórakozóhelyen esetleg a piacon, érdemes egy pillantást vetnünk a visszakapott bankjegyre, persze, ha tudjuk, mire figyeljünk oda.
A legalapvetőbb különbség a valódi és a hamis pénz között, hogy ez utóbbit nem igazi bankjegypapírra nyomtatják, és a nyomtatási technika is inkább csak egy színes fénymásoló vagy printer. Mivel nem metszetnyomással készül, ezért a felületén nem tapintható a festékvastagság. A bankjegyet megnézhetjük úgy is, hogy a fény felé tartjuk. Ilyenkor a biztonsági szálat, a vízjelet, a rejtett képet és a fémcsíkon lévő nyomatot is meg tudjuk nézni.
Természetesen vannak olyan biztonsági elemek, amelyek ellenőrzéséhez UV lámpára van szükség, vagy más segédeszközre. Az UV lámpás ellenőrzést a bankok folyamatosan használják, így azt már sokszor észrevehettük, hogy valami fontos dolgot kimutat a bankjegyről a lámpa.
Az UV lámpa fénye alatt elég egy pillantás, és máris kiderül, hogy a bankjegy tartalmaz-e optikai fehérítőt, és a fluoreszkáló nyomatrészeket és jelzőrostokat is megvizsgálhatjuk vele.
A fluoreszkáló nyomatrészek azok, amelyekről a legkevesebbet hallani, pedig igazán érdekes látványt nyújtanak. Narancsszínben fluoreszkál a két betűből és 7 számjegyből álló vízszintes sor az előoldal bal sarkához közel, míg zöldeskéken fluoreszkálnak az alnyomatok és a vízjelmezőben az az ábra is, amely témájában kapcsolódik a bankjegyen szereplő történelmi személyhez.
Akinek van otthon UV lámpája nyugodtan próbálja ki, érdemes ebben a fényben is megtekinteni a bankjegyeinket, és rájönni vajon melyik címlet vízjelmezőjében sétál egy pár korabeli öltözetben, esernyővel, vagy melyik bankjegyen szerepel a csőrében gyűrűt tartó holló?
Ha minden bankjegyet végignézünk láthatjuk még az esztergomi bazilika kupoláját, a Lánchíd pillérjét, lovas kuruc vitézt, de még egy páncélozott kart is, amely egy kardot markol.
És van mégegy érdekesség, amiről kevesen tudnak!
A csökkentett látóképességűeket segítő azonosító jel. Ez a jel valamennyi bankjegyünkön szerepel. A hátoldalon található a vízjel mellett, és olyan metszetmélynyomással készül, ami tapintható. Címletenként eltérő körök, négyzetek, háromszögek és vonalak alkotják, ezt a különleges jelrendszert.
Előző cikkeink:
Ne legyél pénzhamisítás áldozata! >>>
Túlélheted frankhitellel? >>>
Dolgozzon helyettünk a pénzünk, éljünk jobban a hozamból >>>
Mit tudsz az állampapírokról és a kötvényekről? >>>
10% már elég a gondtalan élethez? >>>
Tudj meg többet a folyószámláról! >>>
Átutalásos fizetés belföldön és külföldre >>>
Legyen biztonságos az internetes vásárlásunk! >>>
Védd meg magad a tolvajoktól! >>>
Hitelkártya vagy bankkártya >>>
Adósságrendező hitel, tényleg segít megoldani a problémát? >>>
THM és amit tudni kell róla >>>
Devizahitel -miért csapolja meg a családi kasszát? >>>
Elektronikus bank, a 21. század szolgáltatása >>>
A jövőnk a mi kezünkben is van >>>
Hogyan fektessük be a pénzünket? >>>
Lehet jóbarát a bankkártya? >>>
Amikor nincs más kiút, csak a hitel >>>
Vezessük be gyermekeinket a pénzügyekbe! >>>
Hitelfelvétel? Mire figyelj? >>>