Általában nem kell abbahagyni
A negyedik és tizedik hét között indokolt az óvatosság
Fejlődési rendellenességek általában a magzati fejlődés második és nyolcadik hete között alakulhatnak ki, amikor létrejönnek a szervek és a testformák. A nyolchetes magzat már ember formájú. Az ezt megelőző két hétben még csak a sejtosztódás zajlik. A nyolcadik hét után a növekedés visszamaradása, vagy az agy fejlődésének zavarai jellemzők. Fontos tudnivaló, hogy nőgyógyászati vizsgálatkor a terhességet az utolsó menstruációtól számítják, viszont a fogamzás ezután 14 nappal következik be, ezért a magzati fejlődés szakasza két héttel rövidebb, mint a terhesség számított ideje.
A teratogén ártalmakra jellemző, hogy egy bizonyos góc egy adott rendellenességért felelős. A rubeolavírus például kis koponyát, süketséget, szemészeti eltéréseket és szívhibákat okozhat, de ugyanígy a gyógyszereknek is megvan a maguk speciális veszélyfaktora. A Diphedan szedésével ott lebeg az ajakhasadék és a körömfejletlenség rémképe, a Convulex pedig gerinchasadéki problémákat idézhet elő.
Mit szedhetnek az allergiás kismamák?
Epilepszia
Az epilepszia nem gyakori betegség, de gyógyszerei között több gyengén teratogén is van. Ezek 10%-nál kisebb kockázattal okoznak rendellenes-séget. Terhesség előtt meg lehet kísérelni az átállítást, de ha erre nincs lehetőség, akkor fokozott ellenőrzés mellett lehet vállalni a terhességet. A velőcsőzáródási rendellenességek és a szívrendellenességek a 20. hétig 100%-osan felismerhetőek. Igazolt, súlyos magzati rendellenesség esetén a terhesség ebben a korban is megszakítható.
Cukorbetegség
Az inzulinnal egyensúlyban tartható cukorbetegség jó példa arra, hogy a betegség megnyilvánulása sokkal több gondot okoz, mint a szükséges gyógyszer. Az inzulin biztosan nem teratogén, ugyanakkor jól ismert tény, hogy a rosszul beállított cukorbetegség fokozott kockázatot jelent magzati elhalásra, illetve jellegzetes fejlődési rendellenességet is okozhat. Szerencsére ezzel ma már ritkán találkozunk. A terhesség alatt kialakult cukorbetegséget könnyen felismerik és kezelik.
A teratológiai tanácsadó ingyenesen hívható telefonszáma:0680-200-3339