A hatalmas mennyiségű tápszer, cumisüveg gyártása, csomagolása, szállítása rengeteg alapanyagot, energiát igényel, tengernyi szemetet hagy maga után.
A tápszerek vásárlásának állami támogatása minden ország költségvetését jelentős összeggel rövidíti meg. A korai elválasztás növeli a túlnépesedést, mivel a nem szoptató anya szülés után pár hónappal újra teherbe eshet. Ez a probléma legégetőbben a fejlődő országokat érinti, mivel ott nem terjedtek el a fogamzásgátlás más módszerei és több százmillió kisbaba számára valóban az anyatej jelenti az egyetlen biztonságos és jó minőségű táplálékot.
Ahhoz, hogy a szoptatás újra tért hódítson, korrekt információval és gyakorlati segítséggel kell ellátni a családokat, és a társadalom összes tagját. Ezt a feladatot próbálja ellátni egy nemzetközi szervezet, a World Alliance of Breastfeeding Assotiation (WABA). A WABA, amellett, hogy konferenciákat rendez, tájékoztató anyagokat ad ki, minden évben meghirdeti, és irányítja a Szoptatás Világhetét. Ehhez a kezdeményezéshez már százhúsz ország csatlakozott, hazánkban lassan egy évtizedes múltja van a rendezvénynek.
Ma a tápszer és bébiételgyártók juttatják el az anyákhoz és az egészségügyi dolgozókhoz a legtöbb információt a csecsemőtáplálásról. A cégek tájékoztatása viszont gyakran arra ösztönzi az anyákat, hogy minél hamarabb adjanak kiegészítő táplálékot a csecsemőnek. Ez, mint tudjuk, az anyatej mennyiségének csökkenéséhez vezet, tehát aláássa a szoptatás sikerességét.
Létfontosságú tehát, hogy minden gyermeket váró család tisztában legyen azzal, hogy milyen gyakorlat vezet a sikeres szoptatáshoz. Hazánkban e téren még igen sok a tennivaló. Míg sok országban szinte minden településen működnek szoptatási tanácsadó szolgálatok, vagy szoptatásra összpontosító kismamaklubok, nálunk még csak néhány ilyen fórum létezik, és sajnos ezekről is kevesen tudnak.