Családi adókedvezmény
Családi adókedvezményt vehet igénybe a gyermeket saját háztartásában nevelő szülő, nevelőszülő, gyám, aki a gyermek után nevelési ellátásban (családi pótlék vagy iskoláztatási támogatás) részesül, a várandós nő (leendő anyuka), vagy a vele közös háztartásban élő házastársa a terhesség 91. napjától.
Ennek feltétele, hogy az adókedvezményt érvényesíteni is tudják, tehát olyan adózott jövedelemmel rendelkezzenek a szülők vagy leendő szülők, ahol az alábbiakban közölt adókedvezmény a személyi jövedelemadójából levonható.
Azon szülők vagy leendő szülők, akik nem rendelkeznek olyan jövedelemmel amelyből a kedvezmény az adózás során levonható, ők ezen adókedvezményt érvényesíteni nem tudják.
Az érvényesítés módja a következő:
a gyermek(ek) adatát vagy a várandóság tényéről az orvosi igazolást a munkáltatóhoz kell benyújtani, illetve ahhoz a szervhez, ahol a munkabért, jövedelmet számfejtik.
Ha magzat (ikermagzat) felismerése az adóbevallás benyújtását követően történik, akkor a várandóság alapján az adóévben fennálló jogosultsági hónapokra járó családi kedvezmény önellenőrzéssel érvényesíthető.
A családi adókedvezmény mértéke 2002-ben:
• egy gyermekes családoknál 3.000,- Ft/hó
• két gyermekes családoknál gyermekenként 4.000,- Ft/hó
• három és több gyermekes családoknál gyermekenként 10.000,- Ft/hó
Az anyasági támogatás
Ezen ellátási forma minden szülő édesanyát megillet, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e biztosítással vagy nem. Megállapításának feltételeit az alábbiakban mutatjuk be.
Anyasági támogatásra a szülést követően az a nő jogosult, aki terhessége alatt legalább négy alkalommal – koraszülés esetén legalább egyszer – terhesgondozáson részt vett. Az anyasági támogatás a jogosultat akkor is megilleti, ha a gyermek halva született.
Ha az anya a támogatás felvételét megelőzően meghal, akkor azt az anyával egy háztartásban élő apának fizetik ki. Az apa hiányában annak a személynek, aki a gyermeket gondozza.
Jogosult még a támogatásra:
• az örökbefogadó szülő, ha a szülést követő 180 napon belül az örökbefogadást jogerősen engedélyezték, (a határozat másolatának mellékelésével)
• a gyám, ha a gyermek a születését követően 180 napon belül – jogerős határozat alapján – a gondozásába kerül.
Az anyasági támogatásra az igényt „Igénybejelentés anyasági támogatásra” című formanyomtatványon kell benyújtani a szülést követő 180 napon belül a munkáltatóhoz, ha a munkáltató rendelkezik családtámogatási kifizetőhellyel, egyéb esetben a lakóhely szerint illetékes megyei Területi Államháztartási Hivatalhoz.
Mellékelni kell:
• a terhesgondozást végző orvos igazolását, amely tanúsítja, hogy a szülő nő a szükséges alkalommal részt vett a terhesgondozáson. (Ha a szülő nő hitelt érdemlően igazolja, hogy megszakítás nélkül a terhesség alatt legalább 5 hónapig külföldön tartózkodott, úgy az igazolást nem kell az igényhez csatolnia.)
• a gyermek születési anyakönyvi kivonatát;
• halva született gyermek esetén a halvaszületést bizonyító okirat eredeti példányát;
• az anya halotti anyakönyvi kivonatát, ha az anya a támogatás felvételét megelőzően meghalt;
• a gyermek örökbefogadásához abban az esetben, ha a szülő hozzájárult, de ezt nyilatkozatban visszavonta, akkor e nyilatkozat visszavonását igazoló hivatalos iratot, valamint azt, hogy a gyermek a nyilatkozat visszavonását követően az ő gondozásába kerül, a jogerős gyámrendelő határozat másolatát;
• a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodás megszüntetéséről szóló gyámhatósági határozatot.
Az anyasági támogatás – gyermekenkénti – összege azonos a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 százalékával. (2002-ben 30.150,- forint)
Az igényelbíráló szerv az anyasági támogatást az igény benyújtásakor elbírálja, s a jogosultság megállapítása esetén a támogatást azonnal kifizeti, és ennek megtörténtét a gyermek születési anyakönyvi kivonatának hátoldalára rávezeti.
Nem jár támogatás akkor, ha a szülők a gyermek születését megelőzően nyilatkozatban hozzájárultak a gyermek örökbefogadásához, vagy ha a gyermek a gyámhatóság döntése alapján kikerül a családból.