Gyermekgondozási segély (GYES)
Az előbbi részben a gyes jogosultságainak feltételrendszerét részletesen bemutattuk, viszont itt is ki kívánjuk emelni, ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, tizedik életéve betöltéséig illetheti meg ezen ellátás az azt igénybe vevő szülőt.
Megjegyezzük, a későbbiekben lehetőség van méltányossági alapon – a szociális és családügyi miniszter méltányossági jogkörében eljárva – a gyermek tizennegyedik életéve betöltéséig igényelni.
Magasabb összegű családi pótlék
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetében a családi pótlék összege 10.500,- Ft/hónap.
A családi pótlékra való jogosultság szempontjából tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek: Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos az a 18 évesnél fiatalabb gyermek, aki a külön jogszabályban (17/1990. (V.8.) SZEM rendelet) meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul. Az erre vonatkozó igazolást a gyermeket kezelő kórházi gyermekosztály, gyermekklinika szakorvosa állítja ki.
Közgyógyellátás
Amennyiben a gyermek betegsége miatt magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, alanyi jogon jogosult a közgyógyellátásra.
Közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező térítésmentesen jogosult a társadalombiztosítás által támogatott egyes gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, protetikai és fogszabályozási eszközökre, ide értve az utóbbiak javításának költségeit is, valamint járóbeteg-szakellátás keretében gyógyfürdőben nyújtott fiziotherápiás kezelésre. A közgyógyellátási igazolványt a jegyző állítja ki.
Továbbá normatív alapon közgyógyellátásra való jogosultságot állapít meg, ha családban az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét (2002-ben 20.100,- Ft) és a havi gyógyszerköltség meghaladja annak 10%-át (2002-ben 2.010,- Ft).
Utazási kedvezmény
Ha a gyermek beteg, a járóbeteg szakellátások igénybevételéhez, a fekvőbeteg gyógyintézetbe, továbbá gyógyászati ellátásra beutalt biztosított szülő utazási költségeihez támogatás illeti meg.
A fogyatékos gyermek ellátását biztosító gyógypedagógiai intézmény, korai fejlesztését és gondozását, fejlesztő felkészítését nyújtó intézmény és a fogyatékos gyermekek rehabilitációs célú szolgáltatását biztosító intézmény igénybevételével kapcsolatban felmerült utazási költségekhez is jár támogatás.
A hitelezett utazási igazolvány kiállítására és a szolgáltatás igénybevételének igazolására jogosult
– a beutalásra jogosult orvos a szakellátásra, illetve az orvosszakértői vizsgálatra történő beutaláskor
– az egészségügyi szakellátás orvosa a vizsgálat, a kezelés, a fekvőbeteg intézményből való elbocsátás és az ismételt kezelés elrendelésekor.
Azt a biztosítottat, aki a betegsége, egészségi állapota miatt tömegközlekedési eszközön utazni nem tud, utazási költségtérítésként az adott viszonylatban közlekedő olcsóbb díjtételű menetrendszerinti közlekedési eszköz jegyének ára – ide értve a kísérő jegyének árát is – illeti meg.
Gyermekápolási táppénz
Gyermekápolási táppénzt vehet igénybe a biztosított
– anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja,
– az anya vagy egyedülálló apa, ha egyévesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja.
A fent említett esetekben a táppénz megállapítását lehet kérni, természetesen választani kell a folyósított ellátás (terhességi-gyermekágyi segély illetve gyermekgondozási díj) és a táppénz között. Célszerűbb a magasabb összegű ellátást igényelni.