• Édesanyám sem tudott szoptatni, nekem sem sikerülhet. (Vagy ugyanez más változatban: mindenki császárral szült a családban, rám is ez vár). A Sors könyvében meg van írva, én semmit sem tehetek! • A csecsemő csakis azért sírhat, mert éhes. Hiába gyarapodik megfelelően, sőt átlagon felüli mértékben, ha sír, akkor az kizárólag azzal függhet össze, hogy kevés az anyatej. A rendkívüli hőség, az összcsaládi ingerültség, a hidegfront semmi esetre sem befolyásolja a csecsemő lelkiállapotát. Ilyenkor szokta az anyós vagy a kismama saját szülőanyja a következő értékes megjegyzést tenni: „Adj már neki egy kis tápszert, hogy legalább egyszer az életben jóllakjon!” Telitalálat! • Aki három-négy óránál gyakrabban szoptatja a kisbabáját, az elkényezteti, megterheli és összezavarja az emésztését, hasgörcsöket okoz a túletetéssel. Ássuk alá minél jobban az anya önbizalmát! • Ha nem kezdjük el hat hónapos kor előtt a főzelékeket, később sem akar majd szilárd ételt enni a gyerek, csak a szopáshoz fog ragaszkodni, de ahhoz élete végéig. Ha nem sikerült az első hat hónapban lebeszélni az anyát a szoptatásról, akkor most mindent bele! Még nem késő! • Kilenc hónapos kor után egyre értéktelenebbé válik az anyatej, ezért felesleges tovább szoptatni. Sokkal jobban jár a gyerek, ha kakaót, túró rudit és füstölt kolbászt eszik. Az Egészségügyi Világszervezet, amikor a két évig tartó szoptatást ajánlja, valójában a marslakókat tekinti célcsoportnak. Hát igen, ha nem ösztönözne kitartásra az a sok rosszul induló, mégis jól végződő történet, lehet, hogy már rég feladtam volna. Amikor viszont nap mint nap tapasztalom, mit adhat egy nőnek a puszta tény, hogy megszülte és szoptathatta gyermekét, a maga erejéből sikerül legyőznie a nehézségeket, azt mondom: ezért érdemes.
Nem állunk rosszul!
Az Egészségügyi Világszervezet egységes szempontok alapján gyűjti a szoptatással kapcsolatos adatokat a világ kilencvennégy országából, az egyévesnél fiatalabb gyerekek hatvanöt százalékáról. Az elsőként vizsgált adat a szoptatást elkezdő anyák százalékos aránya. Ez a világ
Hazánkban fontosnak tartják
Mit tesz hozzá a tudomány?
Ki gondolná, hogy már évezredekkel ezelőtt is foglalkoztak a tudósok a szoptatással? „Vajon cifraságnak formálta-e a bölcs természet az asszonyember mellére az emlőket?” teszi fel a kérdést Favorinus római filozófus a dajkaságról értekezve. A tudós azt az asszonyt, aki dajkának adta át gyermekét szoptatásra, csak „fél anyának” tartja, és csodálkozik, hogy miután a gyermek megszületett és édesanyjára mosolyog, az anya képes „elvetni magától” az újszülöttet, még akkor is, ha tudja, hogy a maga egészsége is veszélyben forog. Az ő feljegyzéséből és természetesen más forrásokból is tudjuk, hogy már az ókorban is divat volt a „nemes vérből születő magot” dajkához adni. Mátyus István az ezerhétszázas években adta ki orvosi könyveit. Sokat tanulhatnának belőle a mai szakemberek is. Dietetika című munkájában már akkor leírja, hogy azért van ott a női mell, ahol, hogy a gyermek és az anya jól láthassa egymást. Azt is megtudhatjuk a háromszáz éves könyvből, hogy az előtej hashajtó hatású, segíti a gyermek szervezetében összegyűlt „veszedelmes tisztátalanság” kiürülését. Sajnos a mai orvosok egy része még mindig nem tulajdonít nagy szerepet a kolosztrumnak, vagy más szóval előtejnek. Császármetszés vagy egyéb szövődmény esetén előfordul, hogy órákig nem szoptathat az anya. A sárgaság kezelése nem egy intézményben a teáztatást és a baba elkülönítésével járó fényterápiát jelenti. Az ikerbabákat sok helyütt csak hatóránként viszik szopni, hogy az anya „pihenhessen”. Így épp attól a lehetőségtől fosztják meg az apróságot, ami a gyógyulását, védelmét szolgálná: a kolosztrumtól. Mátyus leírja azt is, hogy amíg kicsi a gyermek, kicsi a gyomra is, tehát gyakori szopásra van szüksége. A hazai közvélemény – és a szakma egy része is – nehezen fogadja el, hogy egy újszülött akár másfél-két óránként is megéhezhet. A Dietetika jó leírást ad arról, hogy a túl gyakran („fertályóránként”) szoptatott kisbaba pocakjában „megvész a tej”, és ez hasfájást, hasmenést okoz. A megoldás: „ne tömjük minden minutában a gyermek szájába a csecset”. Nem biztos, hogy a baba azért sír, mert éhes, millió oka lehet a nyűgösségnek (például: „ha a fogai akarnak hasadni”). Sajnos szakemberek szájából még napjainkban is elhangzik, hogy a tartós szoptatás testi-lelki károsodást okozhat a gyermeknél. Leggyakrabban a kóros kötődéstől, agressziótól és a nemi azonosságtudat sérülésétől féltik a kicsiket. Az is gyakori vélekedés, hogy az anyatejnek egyéves kor után már nincs ereje, a hosszan tartó szoptatás hiánybetegséget okoz. Már számtalan kutatás bizonyította ennek ellenkezőjét. Tudjuk, hogy a tápanyagok az anyatejből hasznosulnak a legtökéletesebben, és azt is, hogy a betegségek elleni védőhatás a szoptatás befejeztéig fennáll.
Hogyan vált orvosi problémává?
Úgy, ahogy minden más testi jelenség, ami tudományos módszerekkel megközelíthető. Nem is az a baj, hogy kutatják a szoptatás titkait, hanem az, hogy az eredmények néha arra ösztökélik az orvosokat, hogy beavatkozzanak az amúgy hibátlan folyamatba. Tudjuk, hogy a hetvenes évek szoptatási mélypontjáért jórészt az országszerte (világszerte) elterjedt szülés utáni elkülönítés, a korai hozzátáplálás, a teáztatás és szigorú időrendben történő szoptatás a felelős. Az eredmény ismert: azóta is nyögjük, hiszen éppen a mostani anyukákat szoptatták a legrövidebb ideig. A megoldás még várat magára, mivel közben megváltozott a társadalom szemlélete is. A szoptatást sokan úgy tekintik, mint egy szabadon választható feladatot: ha nem megy, ne erőltessük! A felkészült szakmai segítség többnyire nem jut el a kismamákhoz: ezt a témát az orvostudomány ugyanis elhanyagolja, egyik orvosi szakterület sem vallja magáénak. A szülész feladata véget ér, ahogy az anya hazamegy a kórházból; a gyermekgyógyász kötelessége a beteg gyermek gyógyítása, ritkaságszámba megy, ha mélyrehatóan ismeri a szoptatás szakterületét – de ezt senki nem is várja el tőle. Sajnos az egészségügyi képzésben sem szerepelnek kellő arányban a szoptatási ismeretek. Hiába igazolták itthon is, hogy a koraszülött számára a saját édesanyja teje akár életmentő is lehet, sok kórházban mégis inkább speciális tápszerrel vagy (gyógyító szándékkal) répával, banánnal etetik a kicsiket. Hiába ismerték fel és tették közzé felismerésüket hazai kórházak dolgozói arról, hogy a korai, gyakori szoptatás véd a sárgaság ellen, és csökkenti a kezdeti súlyesést, még mindig általános, hogy az újszülöttet rögtön szülés után elkülönítik az édesanyától, és csak háromóránként viszik ki szopni.